Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


lim x^3-8/x^4-16

x--->2


2013. okt. 18. 18:23
 1/3 anonim ***** válasza:

Először is behelyettesítés, mert tudni kell, hogy milyen típusú határértékről van szó. Számláló: 2^3-8=8-8=0, nevező: 2^4-16=16-16=0, tehát 0/0, ami kritikus határérték.


I. Bernoulli-L'Hospital szabállyal


Deriváljuk külön a számlálót és a nevezőt: lim x-->2 3*x^2/4*x^3. Ismét behelyettesítés jön, hátha véges értéket ad. Valóban, 3*2^2=3*4=12, 4*2^3=4*8=32, tehát 12/32=3/8 a keresett határérték.


II. Szorzattá bontással


Számláló: x^3-8=x^3-2^3=(x-2)*(x^2+2*x+4), nevező: x^4-16=(x^2)^2-4^2=(x^2+4)*(x^2-4)=(x^2+4)*(x+2)*(x-2). Világos, hogy (x-2)-vel lehet egyszerűsíteni, marad az, hogy lim x-->2 (x^2+2*x+4)/(x^2+4)*(x+2). Behelyettesítéssel ismét (2^2+2*2+4)/(2^2+4)*(2+2)=12/32=3/8 adódik.


A két módszer teljesen egyenrangú, és nyilván azonos eredmény ad. Ilyen esetekben azonban a deriválós B-L'H sokkal egyszerűbb és gyorsabb :)

2013. okt. 18. 18:53
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nekünk szorzattá alakítással kell sajnos :)
2013. okt. 18. 20:31
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha másodfokú polinom/másodfokú polinom alakú a feladat és 0/0 kritikus határértéket ad valamilyen véges helyen, akkor a szorzattá bontás, majd egyszerűsítés vezet célra. Az olyan törteknél, ahol a számláló magasabb fokú, mint a nevező, ott vagy polinom osztás, vagy pedig a fenti módszer működik.
2013. okt. 19. 08:57