Kiskérdés01 kérdése:

Fizika, hogyan lehet megoldani?


Egy busz reggel 6 órakor indul Pestről Zalaegerszegre. A sebessége 70 km /h.

Egy 90 km/h sebességű autó 7 órakor indul Zalaegerszegről Pestre. Hol és mikor

találkoznak? Pest és Zalaegerszeg távolsága 226 km.



2013. okt. 13. 20:12
 1/7 anonim ***** válasza:
v = s / t
2013. okt. 13. 20:18
 2/7 A kérdező kommentje:
de ezek szembe mennek egymással...
2013. okt. 13. 20:19
 3/7 anonim ***** válasza:
hát rajzolj egy út idő diagrammot
2013. okt. 13. 20:31
 4/7 anonim ***** válasza:

t ideig halad az egyik, t-1 ideig a másik, mert 1 órával később indult.


s = v*t a megtett út.


70*t az egyik által megtett út, 90*(t-1) a másiké.


A kettő együtt 226 km. Ebből lesz az egyenlet.


70*t + 90(t-1) = 226

70t + 90t - 90 = 226

160t = 316

t = 316/160 = 1,975 óra


6 óra + 1,975 óra = 7,975 óra = 7 óra 58,6 perc = 7 h 58 min 36 sec


8 óra előtt 1 perccel és 24 mp-cel


-KA-

2013. okt. 13. 21:57
 5/7 anonim ***** válasza:

Fogadjunk 7. osztályos vagy :) Emlékszem erre a kérdésre a könyvbe.

V=s/t (sepertél) :D ezt nagyobegtanultuk sepertel :D

2013. okt. 13. 22:26
 6/7 anonim ***** válasza:

s = v*t az alapképlet, egyenletesen mozgó test út-idő törvénye. Ebből a képletből könnyebb kifejezni a v-t és a t-t.


-KA-

2013. okt. 14. 07:59
 7/7 anonim válasza:

Sziasztok!


Így is meg lehet oldani:


1. Kiszámolod hogy a busz 1 óra alatt mennyit tesz meg.


s=v*t s=70*1 s=70 km


Azért 1 óra alatt számolod ki mert ugye a busz 6 órakor indult és 1 óra múlva, 7 órakor indult az autó vele szembe, és 6 órától 7 óráig a saját sebességével ment, tehát 70 km/h-val. 1 óra alatt megtett 70 km-t. Na de 7 órakor elindul az autó vele szembe, azt tudjuk hogy ha egymással szemben közlekedik 2 test akkor sebességük összeadódik. Tehát a busz sebessége 70 km/h az autóé 90, ezt összeadva 70+90=160 km/h. A köztük lévő távot úgy kapjuk meg ha a teljes távból (jelen esetben ez 226 km) kivonjuk a busz 1 óra alatt megtett útját, ezt már kiszámoltuk, ez 70 km. Tehát 226-70km=156 km. Ennyi a köztük lévő táv 7 órakor. Már csak az a kérdés hogy mennyi idő alatt csökken le ez a táv 0-ra tehát hány órával, perccel találkoznak 7 óra után. Ezt kapjuk meg hogy az utat amit még meg kell tenni ez 156 km elosztjuk a sebességgel amit a busz és az autó sebességének összegéből kaptunk ez 160 km/h. t=s/v t=156/160 t=0,975.

Most megkaptuk hogy hány óra alatt tették meg a 156 km-t ha egymással szemben haladtak. (A busz 70-el, az autó pedig 90-el) . 0,975 -t átváltjuk percekbe. Ezt úgy tudjuk hogy megszorozzuk 60- al a kapott eredményt. 0,975*60= 58,5 perc. Már csak annyi a dolgunk hogy ezt a kapott perceket hozzá adjuk a 7 órához és meg is kaptuk hogy mikor találkoztak. 7+58,5= 7 óra 58,5 perc.


Elnézést ha egy kicsit hosszúra sikeredett :)


Ha valamit nem értesz nyugodtan írj :)

2013. okt. 14. 17:13