Valaki segitene? :s fontos, holnapra kell de nem ertem


1. Egy ketted mol metan reakciojakor milyn tomegu viz keletkezik?

2. 0,2 g metan egesehez milyen tomegu oxigengaz szukseges, es ez az O hany db molekulat, atomot tartalmaz?

3. 1 kg metan egesekor mekkora energia szabadul fel?

Koszonom szepen elore is!


2013. okt. 10. 18:09
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Ilyen feladatoknál, hol reakció van, mindig felírjuk az egyenletet: CH4 + 2 O2 -> CO2 + 2 H20

A metán elé nem kell együtthatót írni, vagyis oda egy 1-est kell képzelni. Vagyis 1 mol metánból lesz 2 mol víz. Vagyis 2/1=2-szer annyi víz keletkezik, mint amennyi metánt égetünk el. Ha 1/2-ed mól metánt égetünk, akkor 2*1/2=1 vagyis pont 1 mol víz keletkezik. Ennek tömegét pedig úgy kell kiszámolni, hogy megszorozzuk a víz moláris tömegével, ami a periódusos rendszerből tudható hogy az oxigéné 16, a hidrogéné 1, de abból kettő van benne, tehát M(H20)=2*1+16=18 g/mol. És akkor tömeg(m)=anyagmennyiség(mol)*moláris tömeg(M) vagyis m=1mol*18g/mol=18g.

2013. okt. 10. 21:22
 2/3 anonim ***** válasza:

2. Megint az egyenletből indulunk ki, és először -mivel az egyenlet együtthatói molokra vonatkoznak- anyagmennyiségekben számolunk:

CH4 + 2 O2 -> CO2 + 2 H2O

Itt megint ugyanazt tudjuk megállapítani, mint az előbb, hogy 1 mol metán elégetéséhez 2 mol, vagyis 2/1=2-szer annyi oxigén kell. De itt a metánnak a tömege van megadva, úgyhogy ezt először vissza kell számolni anyagmennyiségre (ezt a metán periódusos rendszerből számolt moláris tömegével tudjuk megtenni): MCH4=12+4*1=16g/mol vagyis n=m/M=0,2g/16g/mol=0,0125mol. Ennek a kétszeresére van tehát szükség oxigénből, vagyis az oxigén anyagmennyisége az 2*0,0125mol=0,025mol. Ezt most tömegre megintcsak moláris tömeggel tudjuk visszaalakítani, mégpedig az O2 molekula moláris tömege az 2*16=32 (periódusos rendszerből ugye ez is) vagyis a tömeg: m=n*M=0,025mol*32g/mol=0,8g.

Ennek a részecskeszáma pedig megint csak az anyagmennyiségből számítható ki, mégpedig nem kell mást csinálni, csak megszorozni az Avogadro-számmal, vagyis a 6*10^23 1/mol-lal, vagyis: N=n*Na=0,025mol*6*10^23 1/mol=0,15*10^23=1,5*10^22. Ennyi darab oxigén molekulát tartalmaz ennyi oxigén, és mivel ezek kétatomos molekulák, ezért atomból pont 2-szer ennyit tartalmaz, vagyis 3*10^22 db-ot.

2013. okt. 10. 21:29
 3/3 anonim ***** válasza:
3. Ezt meg az égéshőből kell kiszámolni, amit a négyjegyű függvénytáblázatban találsz. Metán esetében ez -891 KJ/mol-t jelent, vagyis 1 mol metán elégetésekor 891 KJ energia szabadul fel. Az előjel azért negatív, mert az égéstermékek (szén-dioxid és víz) energiája ennyivel kevesebb tehát, mint a metáné, vagyis az anyag energiája csökken (és persze a környezeté meg nő, mert felhevíti az égés, ez az exoterm folyamat). Most már csak ki kell számolni, hogy 1 kg metán hány mol. 1 kg=1000 g és n=m/M vagyis n=1000g/16g/mol=62,5mol. Vagyis az elégetéskor felszabaduló összes energia: 62,5 mol*891 kJ/mol=55 687,5 kJ ami 55,6875 MJ (megaJoule)
2013. okt. 10. 21:44