A 9,8,8,7,7,7 és még egy tetszés szerint választott számjeggyel írjuk fel a legnagyobb 36-tal osztható, hétjegyű számot?

2013. okt. 8. 22:39
 1/4 anonim ***** válasza:
9877788
2013. okt. 8. 23:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Ehhez tudnod kell az oszthatósági szabályokat. 36-al mikor osztható egy szám? Ha osztható 4-es, és 9-el is (4*9=36).


4-el mikor osztható egy szám? Ha utolsó két számjegyéből képzett szám osztható 4-el.


Egyetlen lehetőség van, ha 88-at írunk a végére.


Eddig a számunk: xxxxx88


Mivel a legnagyobb számot keressük, ezért mindenképp 9-el fog kezdődni:


9xxxx88


Vissza az oszthatósághoz. 9-el mikor osztható egy szám? Ha számjegyeinek összege osztható 9-el:


9+8+8+7+7+7 = 46


Ahhoz, hogy 9-el osztható legyen, a tetszés szerint választható számunk csak 8 lehet. (46+8=54 -> osztható)


Mivel a választott 8-as nagyobb, mint a 7-es, ezért az jön a 9-es után:


98xxx88


Maradt a három db 7-es:


9877788

2013. okt. 8. 23:10
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm :DD Nagyon jól és érthetően leírtad! :))
2013. okt. 9. 21:17
 4/4 anonim válasza:
18%

De ez mi??? Ez egy mostani kömal verseny feladat!!

Ha nem tudod megoldani és a neten kérdezed meg a megfejtést akkor miértelme van a versenynek??

2013. okt. 13. 10:33