Előre is köszi!2013. okt. 7. 20:28
1/6 anonim válasza:
A kötő az két atom között létesül. A nemkötő az csak egy, a saját atomján tartózkodik.
2/6 A kérdező kommentje:
Tehát az atomok között lévő "vonalacskák" a kötőelektronok, és a csak egyik atommal kapcsolatban lévő "vonalacskák" a nemkötők? Amúgy köszi a választ :)
2013. okt. 7. 20:44
3/6 anonim válasza:
Így van. A nitrogénmolekulában van 3 kötő, és 1-1 nemkötő elektronpár, az oxigénben 2 kötő, és atomonként 2-2db nemkötő. A vonalacskák 2 darab elektront, azaz egy elektronpárt jelentenek. Ha középen vannak, kötő, ha csak 1 atom körül, akkor nemkötő.
4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mostmár értem :)
2013. okt. 7. 21:32
5/6 anonim válasza:
Igen, így ban. De ezek ugye elektronpárok, vagyis egy "vonalacska" 2 elektront jelent a vonal egyik illetve másik végén. A nitrogén atomok 3 vegyértékűek (alapállapotban, mert lehetnek még 5,1,2,4 vegyértékűek is), vagyis közöttük 3-as kötés van, az oxigén viszont csak 2 vegyértékű (és az csak 2 vegyértékű lehet). De az is fontos még, hogy a kötő elektronpárok elektoronjait (tehát a nitrogén esetében 3*2=6-ot, az oxigén esetében 2*2=4-et) mindkét atom elektronjaihoz hozzá kell számolni, és így a nemkötő elektronpárok elektronjaival együtt, mindkét esetben, mindkét atom körül kialakul a 8 elektronos nemesgázszerkezet, ami az egész folyamat "célja", mert az a legstabilabb elektronszerkezet. Ezért van az, hogy a nemesgázok "nemesek", vagyis nem lépnek reakcióba semmivel, mert nekik már alapból 8 vegyértékelektronuk van, így nincs szükségük semmi mással vegyülni, hogy ezt elérjék. De persze vannak azért kivételek, pl. amikor a kén nem 2 hanem 4 vagy 6 vegyértékű, de alapállapotban a 2 vegyértékű kénre is stimmel.
6/6 A kérdező kommentje:
Huh, köszönöm ezt a hosszú megfogalmazást, hihetetlen, hogy néha pár sor alapján jobban megérti az ember az anyagot, mint a tanár elmondása alapján. Pedig tényleg figyelek. Köszönöm, így dolgozat előtt jól jött a segítség :)
2013. okt. 7. 22:03