Kolbix kérdése:

5. osztályba játok és nem tudom a házi feladatot, Segítene valaki? (gondolatmenetet is ha kérhetem)

Pénzem háromnegyed(<--ez tört alakban) része 600Ft. Hány forintom van?
2013. szept. 23. 16:42
 1/4 anonim ***** válasza:

3/4=75%


75% = 600 Ft

100% = X Ft


A 75-öt elosztod 100-al ==> 75/100

A 600-at elosztod X-szel ==> 600/x

És ez a kettő egyenlő egymással, vagyis 75/100 = 600/X


A nevezőt ( alsó szám ) el kell tüntetned, ezt pedig úgy a legegyszerűbb, hogy beszorzol egyszerre a két nevezővel, vagyis *100 * x ( Ez egyenlő *100X-szel ).


Ebből lesz 7x = 60.000. Azért, mert ha beszorzol a nevezőkkel, akkor a számlálóban csak a másik tört nevezőjével kell szorozni, mert a sajátjával megszorozva az nullát ad, úgy meg felesleges kiírni, hogy pl. 7*0*X.


Szóval, tartunk a 7x = 60.000-nél. Innentől sima egyenletrendezés jön.

2013. szept. 23. 16:53
 2/4 anonim ***** válasza:

nem tudom, hogy ilyenkor egyenleteket, de akkor azt inkább most nem írom.

egy úgy kell kiszámítani, hogy : 600-at osztom 3/4-el

(itt mivel osztás van, van egy szabály, miszerint ha egész számot osztok törttel, akkor az egész számot szorzom a tört reciprokával. tehát: 600 x 4/3= 2400/3= 800

(3/4-ed törtnek a reciproka: 4/3)


tehát 800 ft-od van.

* a szorzást x-el jelöltem


ha pl úgy kellene számítani, hogy 800 ft-odnak mennyi a 3/4-ed része, akkor: 800 x 3/4= 2400/4= 600

2013. szept. 23. 16:54
 3/4 anonim ***** válasza:
Hupsz, bocsi, kétszer is csak hetest írtam a 75 helyett.
2013. szept. 23. 16:57
 4/4 anonim ***** válasza:
na az 1. is jól írta!! :), habár nem tudni, hogy 5. osztályban vesztek e már ilyet, mert én nem emlékszem, csak hozzátenném, hogy az 1. kihagyta a 7 után az 5-t, tehát 75x=60000
2013. szept. 23. 16:58