Bratilla kérdése:

Egy jó matekos segítene? Nem értek néhány feladatot.


Sziasztok!

Szóval... egy feladatlapot kaptunk, az első négyet tudtam, de az 5. feladattól nem értem teljesen. Szerintetek ezeket hogyan kellene felírni és megcsinálni?


5, Az egyhasábos totószelvény 13 + 1 helyére az 1, 2 vagy X kerülhet. Hányféleképpen lehet kitölteni ezt a totószelvényt?


6, Egy TOPIC nevű vállalat ki akarja színezni a nevét úgy, hogy egy betű egyszínű legyen. Legkevesebb hány színre van szükség, ha azt akarjuk, hogy az év minden napján különböző színű legyen a név?


7, A morzeábécé betűi a . és a – jelekből állnak. A magyar ábécé betűinek leírásához lehetne-e legfeljebb három jelből álló jelsorozatokat használni?


8, Hány négyjegyű természetes szám lehet

a, a 2-es számrendszerben;

b, az 5-ös számrendszerben;

c, a 12-es számrendszerben?


9, Az 1940-es években a Bell Telefontársaság tízjegyű telefonszámokat tervezett úgy, hogy az első három számjegy a terület kódja. Az első számjegy 2 és 9 között lehet, a második 0 vagy 1, a harmadik 0 kivételével bármi lehet. Hány különböző területi kód lehetséges?


10) Az 1, 2 , 3 , 4 , 5, 6 számjegyekől hány olyan négyjegyű szám készíthető, amelyben legalább egy számjegy ismétlődik?


Elég egy magyarázat is, vagy bármi, gondolom úgyis hasonló módszer kell hozzájuk. A segítséget előre is köszönöm! :)


2013. szept. 22. 18:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
5. Az első mérkőzés eredményére háromféle tippet írhatunk be, jelesül vagy 1-est, vagy 2-est, vagy X-et. A másodikra (ettől függetlenül) szintén hármat, és így tovább, egészen a 13+1. mérkőzésig. Ezért egy ilyen szelvény összes kitöltési lehetőségeinek a száma 3^13 (ez 1.549.323 darab szelvényt jelent).
2013. szept. 22. 19:43
 2/11 anonim ***** válasza:
7. Egy jelből álló "jelsorozat" csak kétféle van: "." "-". Két jelből összesen négyféle (2*2) sorozat készíthető: ".." ".-" "-." "--". Ugyanígy három jelből álló sorozat pedig nyolcféle lehet (2*2*2, mert mindhárom helyen kétféle jel állhat). Ez összesen 2+4+8=14 különböző jelsorozat. Mivel a teljes magyar abc 44 betűből áll, ezért ilyen, legfeljebb három jelből álló jelsorozatokkal nem lehet azt leírni.
2013. szept. 22. 19:48
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezeket mindjárt értelmezem. :)

Közben én is próbálkoztam, a 10 feladat megoldásának jó a 6^4? (hat a negyediken)? = 1296?

2013. szept. 22. 19:51
 4/11 anonim ***** válasza:
9. Az első számjegy nyolcféle, a második kétféle, a harmadik pedig kilencféle lehet. Így 8*2*9=144 különböző területi kód lehetséges.
2013. szept. 22. 19:51
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!! :)

A 8. feladat egoldásaihoz jók ezek?

a) 8

b) 500

c) 19008 ?

2013. szept. 22. 19:56
 6/11 anonim ***** válasza:
6. Tegyük fel, hogy ehhez n darab szín áll a rendelkezésünkre. Az első betűt nyilván n-féle színnel színezhetjük ki. A másodikat (mivel különböző színűeknek kell lenniük a betűknek) (n-1)-féle színnel. A többit pedig rendre (n-2), (n-3), (n-4) színnel. Ezekkel az összes lehetőség száma n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4). A feltétel értelmében ennek nagyobbnak kell lennie, mint 365 (vagy 366). Nem olyan sok próbálkozás után az n>=6 értéket kapjuk (n=5 esetén 5*4*3*2*1=5!=120-féle színezés van csak).
2013. szept. 22. 19:57
 7/11 anonim ***** válasza:
8. Itt arra kell odafigyelni, hogy (legalábbis az én felfogásom szerint) a 0 (mint számjegy), nem állhat az első helyen (vagyis a legnagyobb helyiértéken), mert akkor az nem négyjegyű szám lesz (többi helyen természetesen lehet 0). Így például a b) részre a válasz az, hogy 4*5*5=100 négyjegyű természetes szám van az 5-ös számrendszerben.
2013. szept. 22. 20:01
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

A 8. feladatnál erre én is odafigyeltem, de nekem a b) az 500 lett :D Az első helyiértéken lehet négyféle, a másik három helyiértéken meg ötféle. Szóval 4 x 5 x 5 x5 = 500 , nem?

2013. szept. 22. 20:04
 9/11 anonim ***** válasza:
10. Egyszerűbb fordítva gondolkodni. Vegyük az összes lehetséges felírható négyjegyű számot (ezen számjegyek felhasználásával), ezek száma 6*6*6*6=6^4=1296. De ebben benne vannak azok a számok is, amelyekben minden számjegy különböző - ezek most nem jók, mivel az a feltétel, hogy legalább egy számjegy ismétlődjön. Ezek számát (6*5*4*3=360) tehát le kell vonni. Így a megoldás 1296-360=936.
2013. szept. 22. 20:10
 10/11 anonim ***** válasza:
Elnézést kérek, valóban elnéztem, egy számjegyet kihagytam a 8.b)-nél. Helyesen (ahogy te is írtad) 4*5*5*5=500 ilyen szám írható fel :D
2013. szept. 22. 20:12
1 2