Segítségre lenne szükségem! Esetleg tudnátok segíteni?


Egy számtani sorozat első eleme -4, a differenciája 5. Állapítsuk meg a sorozat 20. tagját , és az első 20 tag összegét!



Egy számtani sorozat 5. tagja 25, 12. tagja pedig 95. Mennyi a sorozat első 15 tagjának összege?



2013. szept. 22. 15:41
 1/2 Brain Storming ***** válasza:

"Egy számtani sorozat első eleme -4, a differenciája 5. Állapítsuk meg a sorozat 20. tagját , és az első 20 tag összegét!"


a1=-4

d=5


a20=a1+19d=(-4)+19*5=95-4=91


S20=(a1+a20):2*20=((-4)+91):2*20=87*10=870



"Egy számtani sorozat 5. tagja 25, 12. tagja pedig 95. Mennyi a sorozat első 15 tagjának összege?"


1) a5=a1+4d

2) a12=a1+11d

--------------

1) 25=a1+4d

2) 95=a1+11d

--------------

2)-1)


95-25 = a1-a1 + 11d-4d

70 = 7d

d = 10


Innentől az a1-et megkapod az a5=a1+14d képletből

25=a1+14*10

a1=25-140 = -115


Ebből pedig az S15-öt az S15=(2*(-115)+14*10):2*15 képletből: ((-230)+140):2*15=(-90):2*15=(-45)*15= -675



Remélem jól számoltam és áttekinthető is voltam... de azért ellenőrizd le! ):o)

2013. szept. 23. 11:26
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2013. szept. 23. 19:43