Futásos szövegest egyenlettel hogyan kell megoldani?


1, 2000 méteren Laci 6 p 15 -öt fut, Peti 9 percet.Laci mennyi előnyt adjon, hogy egyszerre érjenek célba?

2, 400 m kör futópályán 3.4 m/s, 3 m/s sebességgel fut két ember.Mennyi idő múlva találkoznak, ha ellentétes irányban futnak? Mennyi idő múlva körözi le a gyorsabb a másikat, ha azonos irányban futnak?



2013. szept. 19. 12:19
 1/3 doracell ***** válasza:

1. P sebessége 2000/540 ~ 3,7 m/s

L-nek 375s kell az egész pályához.

Ez alatt P a saját sebességével 3,7*375 ~ 1388m-t tesz meg.

Tehát L akkor induljon, mikor P 2000-1388=612 méternél tart. Amit P 612/3,7 ~ 155 s vagyis 2min 45sec alatt tesz meg. Azaz ennyi előnyt kell adnia L-nek.

A számolást mindenképp ellenőrizd.

2013. szept. 21. 09:47
 2/3 doracell ***** válasza:

2. a) Itt igazából kettőjük sebességének összegével közelednek egymáshoz, tehát az a kérdés, hogy 3+3,4 m/s sebességgel mennyi idő alatt teszik meg a teljes kört.

t=400/6,4=62,5 s

Ellenőrzés: A ennyi idő alatt 3,4*62,5=212,5 métert tesz meg, B pedig 3*62,5=187,5 métert. A kettő összege valóban 400 m.

2013. szept. 21. 09:52
 3/3 doracell ***** válasza:

2. b) Azt kell megnézni, hogy mennyi idő múlva lesz a kettőjük által megtett út különbsége 400 m.

1 sec alatt A 3,4 métert tesz meg, B pedig 3 métert, azaz a különbség 0,4 méter.

A 400 ennek az 1000-szerese, tehát 1000 s múlva körözi le A B-t. Ha jól számoltam, akkor ez 31 min 40 sec, de ezt ellenőrizd a bizt. kedvéért.

2013. szept. 21. 09:56