Fizika lecke:Mérd meg, mekkora területen érintkezik a cipőtalpad a talajjal! Téglalap területe kell ehhez a feladat megoldáshoz?
Bocsesz, akkor azt kérdezze, hogyan kell nekiállni. A téglalap területe természetesen kell.
Amúgy el kell ismernem, hogy ez tényleg elég szemét feladat, amelyik tanár ilyet ad, az tatok tőle nem gondolta végig… (Persze lehet, hogy csak én vagyok hülye, de ez egyelőre mindenképpen macerásnak tűnik.)
Négyzethálós lap mindenképpen jól jön. (És itt kell a téglalap területe: mekkora egy négyzet? Milliméterpapíron amúgy 1 mm^2, és a szokásos négyzethálós füzetben 25 mm^2.)
Nyerő ötlet: Ha van a srácnak sima talpú cipője, akkor egyszerűen csak körbe kell rajzolni, és megszámolni, hogy hány négyzetet foglal magába a körvonal. (A cipő sarkát és talpa első részét érdemes elkülöníteni.)
Ha nincsen rajta mély minta, akkor meg lehet próbálni ráfektetni a lapot, és egy zsírkrétával vagy puha ceruzával átsatírozni a talp mintáját a papírra.
Esetleg fogni egy vékony/átlátszó lapot, selyempapír vagy fólia (mondjuk az nem szerencsés, ha nyúlik), rámásolni egy négyzethálót és vízzel rátapasztani a cipőtalpra, és úgy számolni.
Ha mély minta van rajta, akkor meg lehet próbálkozni a nyomdázással. Egy indigópapír az elég tiszta ötletnek hangzik: négyzethálós lap, indigó, mégy egy vékonypapír és lépni rajta egyet. Nem tudom, mennyire működik, sosem próbáltam.
Ha megfelelően koszos a cipőtalp, akkor csak simán rányomni. (Egy piszkos megoldás, amit nem próbálnék ki, az az, hogy vékony tintaréteget kenni a talpára, és úgy rányomatni.) Persze ennek az inverze is működhet, például belelépni egy adag gyurmába és úgy megmérni a nyomatot.
Professzionális megoldás milliméter papír nélkül (helyette digitális fényképezőgéppel és bonyolult képszerkesztőkkel): Egy téglalap alakú keretbe befogni a cipőt, lefényképezni, hogy jól látszódjon a talp, és képszerkesztőben perspektivikusan úgy transzformálni a képet, hogy a monitoron levő téglalap hasonló legyen a kerettel. Aztán ott lehet négyzethálózni, és megszámolni a négyzeteket.
Még egy protip: A fizikatanár nagyon szeretni fogja, ha a mérési eredmény mögé odaírják, hogy mi okozhat hibát.
- Leolvasási hiba, ami abból adódik, hogy egyes négyzeteket csak részben fed le a papír, így ezeket a területeket szemmel kellett becsülni, egy 5 cm^2 belefér. Esetleg ezt úgy is meg lehet kerülni, hogy a négyzetháló vonalai mentén a talp nyomát kívülről és belülről is körbe rajzoljuk, és azt mondjuk, hogy a két terület között van a talp területe.
- Még az is okozhat hibát, hogy a nyomat elkenődik, a tinta/víz szétszivárog, a cipőtalpra helyezett cucc megnyúlik. Így valamivel többet/kevesebbet mértünk a valóságnál, amelyik logikus…
Remélem lesznek még ötletek, hirtelen ezek a sztenderd dolgok jutottak az eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!