Ezt a kémia feladatod hogy kell megoldani?

H2-t égetünk oxigén feleslegben. Milyen térfogatú H reagált, ha a kiindulási gázelegy térfogat csökkenésnél 27 cm3 volt?

2013. szept. 14. 17:59
 1/1 anonim válasza:

Rég volt már az utolsó kémiaórám, így mérget nem vennék a megoldásra.

A gondolatmenet: Ha az eredeti gázelegy térfogatából elveszem az elégetett hidrogén térfogatát, elveszem a felhasznált oxigén térfogatát, majd hozzáadom a keletkezett víz(gőz) térfogatát, akkor megkapom az eredeti térfogat -27(cm3)-t. Az eredeti gázelegy térfogata nem játszik, (kiejthető) A maradékot beszorzom ( -1 ) -el, hogy ne negatív legyen a 27, így azt kapom, hogy (hidrogén térfogata)+(oxigén térfogata)-(vízgőz térfogata)=27 cm3


A feladat megoldáshoz szükséges a sűrűség értékek:

Hidrogén: 0,09 kg/m3 (Feltételezem, hogy a H2 molekulára vonatkozik, mert a természetben így fordul elő.

Oxigén: 1,429 kg/m3 (Feltételezem, hogy (O2) molekula formában, és nem ózonban (O3) égetjük.)

Az elégetett víz gőz formájában lesz jelen, amelynek sűrűsége 0,8 kg/m3 (Sűrűség adatok forrása: [link] )


Az egyenletet az elégetett hidrogén (H2) kg-ban mért tömegére írom fel:


(X/0,09)+(0,5X/1,429)-(X/0,8)=0,000027 (m3)


Végigszorozva a nevezőkkel:

1,1432x+0,036X-x,12861x=0,102888*0,000027

A bal oldalt összevonva, jobb oldalt a pontos számolás érdekében nem bántva):

1,05059x=0,102888*0,000027

Bővítve (felszorozva 100 000-el)

105059x=0,102888*2,7 (Vagyis 0,2777986)

Leosztva x=0,000002644 (kg.)

Nekünk azonban ennek a hidrogén mennyiségnek a térfogata kell, ez a sűrűség alapján:

0,000002644/0,09=0,00002938 (m3)

Ez lehet már a végleges megoldás is, de de mivel köbméterben ez elég kicsi eredmény, köbcentire átváltva jobban érzékelhető: 29,38 (cm3)-t írnám válaszként.

2013. szept. 25. 10:03