Nem értem a kémia házit! A) hány db proton illetve neutron van a 3,5g 7tömegszámú,3as rendszámú Li atomban? B) hány db neutron van 11,6g 58tömegszámú,26 os rendszámú Fe atomban? C) Hány db elektront tartalmaz 10 dkg trícium?

Nincs még könyvem így nem tudom azt segítségül használni, kérlek ha magyarázattal együtt írjátok le, köszönöm!
2013. szept. 14. 14:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A)

A lítium tömegszáma 7, eszerint 1 mol lítium tömege 7 g. Tehát 3,5 g lítium 0,5 mol, azaz 3*10^23 db atom.

1 db lítium atomban van 3 db proton (mert a rendszám mindig az atommagban lévő protonok száma), 0,5 molban 3*3*10^23 db, azaz 9*10^23 db proton.

1 db lítium atomban van 3 db elektron, mert semleges atomban a protonok száma egyenlő az elektronok számával. (Az atom kifelé elektromosan semleges, és az e- és a p+ töltése egyforma nagyságú, csak ellentétes előjelű.) Emiatt 9*10^23 db elektronja van 3,5 g 7-es tömegszámú lítiumnak.

A neutronok száma 7 mínusz 3 = 4, atomonként, mert a tömegszám az atommagban lévő protonok és neutronok számának az összege. 4*3*10^23=12*10^23 db neutron.


B)

1 db 58-as tömegszámú vasatomban 58-26=32 db neutron van. 58 g tömegű vas 1 mol --> 11,6 g vas 0,2 mol. Ez 32*0,2*6*10^23=38,4*10^23 db neutron összesen. Normálalakban: 3,84*10^24


A C) is hasonlóan.


-KA-

2013. szept. 14. 18:06
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

C)

A trícium 3-as tömegszámú hidrogén. 1 db tríciumatomban 1 proton, 1 elektron és 2 neutron van.

10 dkg=100 g

A tömegszám 3, így 6*10^23 db trícium tömege 3 g --> 100/3 *6*10^23 db atom van 10 dkg tríciumban, 1 elektron per atom, ezért 100/3 *6*10^23 db= 200*10^23 db=2*10^23 db elektron.


-KA-

2013. szept. 14. 18:14
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Csak nem egy ötödik kerületi gimnázium tanulója vagy? :D
2013. szept. 14. 22:02
 4/6 anonim ***** válasza:

"Csak nem egy ötödik kerületi gimnázium tanulója vagy?"


Nem. :)


-KA-

2013. szept. 15. 06:40
 5/6 A kérdező kommentje:
URAMISTEN , NAGYON NAGYON NAGYON KÖSZÖNÖM!! EL SEM TUDOD KÉPZELNI MENNYIT SEGÍTETTÉL !!! :') már valamennyire felfogom és értem, ami részben neked köszönhető! köszi :)
2013. szept. 15. 12:34
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen, máskor is! :)


-KA-

2013. szept. 15. 13:01