4x=2y-7 egyenletű egyenesnek mennyi a meredeksége és hol a tengely metszete?


2013. szept. 4. 20:13
 1/2 anonim ***** válasza:

meredekseg 4/2=2

x tengely metszethez y helyere irj 0-at es oldd meg az egyenletet

y tengellyel hasonlo csak az x a 0

2013. szept. 4. 20:27
 2/2 anonim ***** válasza:

A meredekséget még általános iskolában könnyen le tudtátok olvasni, pl. a f(x)->3x+5 hozzárendelésnél 3 volt a meredekség, mert "annyival volt megszorozva az x". Ha a hozzárendelést átírjuk függvénnyé: y=3x+5, ami egyben az egyenes egyenletének egy változata, könnyen leolvashatjuk, hogy 3 a meredeksége (mivel a függvénnyel semmit nem csináltunk, csak átírtuk másik alakba). Ezt bármelyik egyenessel el lehet játszani, vagyis csak annyi a dolgunk, hogy y-ra rendezzük az egyenletet:


4x=2y-7 /+7

4x+7=2y /2

2x+3,5=y (vagy ha jobban tetszik, y=2x+3,5)

Innen már az előbb megtapasztaltak alapján leolvasható, hogy a függvény meredeksége 2.


A tengelymetszeteket úgy kell kiszámolni, mint az előttem hozzászóló már leírta.

2013. szept. 5. 14:16