Valakinek akinek van egy kis ideje, segítene? (! )

Általános (1-8 osztályos) matematikába kellene segítség. Ha akadna itt valaki, akinek van egy kis ideje, és elmagyarázná amit nem értek, az kérem jelezze hozzászólásban, vagy privát üzenetben. (persze így neten keresztül, nem élőben). Előre is köszönöm!

2013. szept. 3. 18:54
 1/9 anonim ***** válasza:
Az 1–8. osztályos tananyag iszonyatosan nagy mennyiség. Szerintem írd le konkrétan, hogy melyik részeket nem érted; és ha szerencséd van, összedobjuk a válaszokat.
2013. szept. 3. 18:57
 2/9 A kérdező kommentje:

Vannak például a műveletek törtekkel, azon belül, amikor a számlálóba, és a nevezőbe is ilyen számok vannak, mint pl. x^2+3x+2.

Vegyünk például egy összeadást:

x+1/x^2-4 + x-1/2x+4

Ha valaki elmagyarázza a lépéseket, hogy hogyan kell megoldani, annak megköszönöm!!

2013. szept. 3. 19:18
 3/9 A kérdező kommentje:
Konkrétan azt nem értem, hogy hogy kell közös nevezőre hozni
2013. szept. 3. 19:19
 4/9 anonim ***** válasza:
Zárójelezd be rendesen, mert ez így sok minden lehet.
2013. szept. 3. 19:30
 5/9 A kérdező kommentje:
(x+1/x^2-4) + (x-1/2x+4)
2013. szept. 3. 19:36
 6/9 anonim ***** válasza:

A példákat tankönyvből másoltad, vagy magadtól írtad?

Mert nekem nagyon nem stimmel, legalábbis ha a nevezetes azonosságokról van szó.

Ebben a formában a közös nevező az (x^2 - 4) * (2x + 4) lenne; itt egyszerűen minden tagot minden taggal meg kell szorozni.

Írj példát a könyvedből, légy szíves, hátha az lesz, amire gondolok.

2013. szept. 3. 19:45
 7/9 A kérdező kommentje:

Igen, jól másoltam le a feladatot. A könyv hátsó felében meg is van az eredmény, csak nincs levezetve: x^2-x+4/2x^2-8


Ahogy kérted, még leírok párat:

(x-1/x^2+2x+1) + (x^2/x^2+x)


(1/x^3-x^2) + (x+1/x^2-x)


(x/x^2-1) + (1/x-1)

2013. szept. 3. 20:02
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát akkor passz...

Az utolsó az, amire gondoltam, de a többi túl bonyolult. (Vagy csak már késő van...)


Szóval:

(x/x^2-1) + (1/x-1)

Itt az a^2 - b^2 = (a - b) * (a + b) azonosságot tudjuk felhasználni. --> Az első tört nevezőjében az x^2 lesz az a^2, az 1 pedig a b^2. Ebből máris következik, hogy a = x, b = 1 lesz (gyököt vontunk).

A második tört nevezőjében megvan az (a - b), azaz az x - 1; hiányzik belőle a közös nevezőhöz az (a + b), azaz az x + 1. (Mert a közös nevező az első tört nevezője lesz.)

Tehát az első tört nevezője marad x, a másodikét pedig a hiányzó x + 1-gyel kell szorozni: 1 * (x + 1) = x + 1.

Így pedig x + x + 1 = 2x + 1-et kapunk.


A 1.-nél az első tört nevezője a^2 + 2a + b^2 = (a + b)^2, de a második "hiányos", és nem tudom összehozni. Azért majd lehet, hogy még gondolkodom rajta. :)

2013. szept. 3. 20:20
 9/9 anonim ***** válasza:
Javítás: Tehát az első tört SZÁMLÁLÓJA marad x, a másodiké... (Bocs, tényleg fáradt vagyok.)
2013. szept. 3. 20:22