Ezekre az irodalommal kapcsolatos FOGALMAKra lennek kivancsi. Eklogák? Óda? Aranyközép út? Karpediem? Próféta? Zsoltár? Apokalipszis? Reneszánsz? Szójáték?
óda: fenséges tárgyat, magasztos eszmét ünnepélyes hangon megéneklő lírai költemény, melyet gyakran bonyolult ritmika és feszült érzelmi állapot jellemez.
(pl. Kölcsey Ferenc: Himnusz, Vörösmarty Mihály: Szózat stb.)
ekloga: az ókori görög irodalomban pásztori tárgyú, rendszerint párbeszédes formába írt költemény. Kiemelkedő művelője Vergilius volt, irodalmunkban Radnóti Miklós újította fel ezt a műfajt.
zsoltár: az ókori héber irodalomban létrejött vallásos lírai műfaj. Az ember és az Isten viszonyát fogalmazza meg, és Istent dicsőíti. Az Ószövetség egyik része, a Zsoltárok könyve őrizte meg a 150 vallásos éneket. Tartalmuk szerint lehetnek dicsérő, hálaadó, bűnbánati és tanító zsoltárok. A középkorban kezdték el ezeket nemzeti nyelvre átültetni.
apokalipszis: jövendölés, látomás a világ végéről. Háborúk, járványok, pusztító hódítások, általában a világ végső napjait, eseménysorait leíró látomások, pl. a bibliai Jövendölések könyve. Nagy témája a világirodalomnak és a művészeteknek. A festészetben kiemelkedő alakjai: Hieronymus Bosch, Brueghel, Picasso, Salvador Dalí. Az irodalomban Vörösmarty a szabadságharc bukása utáni költeményei, Ady háborús bersei, Kassák, Pilinszky néhány költeménye sorolható ebbe a témakörbe.
Szójáték: Azonos v. hasonló hangzású, de más jelentésű
szavaknak, kifejezéseknek játékos összekapcsolása v. kiforgatása
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!