Segítene valaki, aki jó kémiából?


Azt sem tudom, hogy fogjak hozzá. Légy szíves segítsen valaki....


1kg vasból mekkora tömegű 57-es tömegszámú Fe izotóp állítható elő, ha a természetben a vasatomok 2,21%-a ilyen izotóp? ( a vas átlagos relatív atomtömege 55,85, az 57-es tömegszámú izotópé pedig 56,94)


2009. okt. 30. 14:44
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A magnéziumos feladatra pedig ezt tudtam összehozni:

Szóval tudjuk, h 24es izotóp 79%

ezek szerint a 25-ös és a 26-os együtt 21%. Ebből a 25ös legyen x, akkor a 26os értelemszerűen 21-x:)


0,79*23,99 + x*24,99 + (21-x)*25,98 = 1*24,32


Ebből már csak ki kell fejezni x-et, amire nekem 0,0888 jött ki.

Tehát a 25ös izotóp aránya 8,88%, a 26osé pedig 12,12%.


Az ilyen feladatoknál mindig az a lényeg: h az izotóp %os arányát meg kell szorozni a relatív atomtömegével (a %-ot meg ugye el szoktuk osztani 100al, így lesz a 79%-ból 0,79). Ezt mindegyik izotóppal megcsinálod, és összeadod őket. Ennek az összegnek egyenlőnek kell lennie az átlagos atomtömeggel (ez lenne a 100%, de mivel osztunk 100-al, így egy lesz belőle, azt meg nem kell kiírni:)


De ha így érthetőbb:

79(%)*23,99 + x(%)*23,99 + (21-x)(%)*25,98 = 100(%)*24,32

Es itt ha leosztasz 100-al az egyszerűség kedvéért, akkor kapod azt az egyenletet, amit először írtam a megoldási menetben:)


Kicsit bonyolult így, de ha nem érted írj, és előkeresem a kémia könyvem, hátha abból érthetőbben el tudom magyarázni:)

2009. okt. 30. 18:13
 12/16 A kérdező kommentje:

Hogy tudnám meghálálni? :) Küldök egy képzeletbeli "nagyölelést"! De most komolyan, az én leckémmel bajlódtál, bajlódtatok.... Mondanám, hogy segítek neked valamiben, ha szükséged van rá, de én csak az irodalomhoz meg a forma 1-hez értek úgy ahogy.....


Nagyon-nagyon köszönöm!

2009. okt. 30. 18:59
 13/16 A kérdező kommentje:
Jobban mondva a Forma1-et imádom, de nem az én tisztem érteni hozzá...
2009. okt. 30. 19:47
 14/16 anonim ***** válasza:

17:55


Én sürítésre gondoltam nem kinyerésre. ;)


Amúgy nyilván a másik válasz a jó én kihagytama természetes kinyerést és egyből gyártani akartam :)..

2009. okt. 30. 22:37
 15/16 anonim ***** válasza:
Remélem ha már bajlódtam vele, tényleg nem hülyeséget írtam:D Köszönöm az ölelést:D
2009. okt. 31. 00:38
 16/16 A kérdező kommentje:
Máskor is :)
2009. okt. 31. 17:42
1 2