Háromszög szögei, be- és köréírt kör sugara, magasságok, szögfelezők (? )


Sziasztok! Valaki tudna segíteni ebben a feladatban? Nem igazán boldogulok vele.

Egy háromszög oldalai 5, 6, 7 egység hosszúak. Mekkorák a háromszög szögei, a beírt és a köréírt kör sugara, a magasságok és a szögfelezők hossza?


2013. aug. 20. 13:56
 1/7 anonim ***** válasza:

A szögek meghatározásához használd a koszinusz-tételt.

Ha pl. az 5 egység hosszú oldallal szemközti szög alfa, akkor

25=36+49-84*cos(alfa)

alapján megkapható az alfa szög. A többi hasonlóan.


A beírt és körülírt kör sugarához is szükség van a területre, ezt például a Héron-képlet alapján azonnal meg lehet kapni.

Illetve, ha már kiszámítottad a szögeket, akkor bármelyik szögre fel lehet írni a trigonometrikus területképletet. Ha már az előző alfát kiszámoltuk, akkor

T=(b*c*sin(alfa))/2.


A beírt kör sugara T/s, ahol s a félkerület, azaz s=(5+6+7)/2=9.

A körülírt kör sugara (a*b*c)/4T.


A magasságokat is könnyű meghatározni, ha már megvan a terület. Ugyanis bármelyik oldal esetén

T=(a*m)/2, ahol m az "a" oldalhoz tartozó magasság. Innem az összes magasság kifejezhető.


Már csak a szögfelezők vannak hátra. Ehhez például azt mutatom meg, hogy az A csúcsból induló szögfelező f hosszát hogy lehet kiszámolni.

Legyen X a szögfelező és BC metszéspontja. Legyen AB a 7, AC a 6 hosszúságú oldal. Ekkor az ABX háromszögnek ismerjük az AB oldalát, valamint az A csúcsnál levő szögét (alfa fele) és a B csúcsnál levő szögét (beta), hiszen utóbbi kettőt már az első pontban kiszámoltuk. Így a háromszög BXA szögét is ki lehet számolni (ez a 7 egység hosszú oldallal van szemben), és a szinusztétellel megkaphatjuk f hosszát:

f/7=sin(beta)/sin(BXA).

2013. aug. 20. 15:18
 2/7 anonim ***** válasza:

Az elejére a válasz videón:

http://www.youtube.com/watch?v=tLtByppCt7c

2013. aug. 20. 15:37
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2013. aug. 21. 15:40
 4/7 anonim ***** válasza:

Érdekelne egy másféle rendszerű megoldás?


DeeDee

*******

2013. aug. 21. 20:02
 5/7 A kérdező kommentje:
természetesen :)
2013. aug. 22. 16:42
 6/7 anonim ***** válasza:

Elöljáróban meg kell jegyeznem, hogy az előző válaszoló megoldása teljesen korrekt, az enyémeket tekintsd a választék bővítéseként. :-)


Itt láthatod a megoldásokat:

[link]


A szögeket azért jelöltem csak az első ábrán, mert a többinél zavarta volna a vonalakat. Remélem, ez nem rontja az érthetőséget.

Ha kérdésed van, azonnal írjál.

Az adatok közül hiányzik a súlyvonalak számítása, ez legyen a házi feladatod. :-)


DeeDee

**********

2013. aug. 23. 16:13
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm ezt is!
2013. aug. 23. 17:50