Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Légy jó mindhalálig. Jellemzés...

Légy jó mindhalálig. Jellemzések? (nem szereplôk)

Figyelt kérdés

a kérdés: diák- diák, tanár-diák viszony,iskolai élet jellemzése

elolvastam a konyvet de ezzel valahogy nem boldogulok.Egy-két mondatban osszeraktam de ez keves.Kerlek segitsetek:)



#olvasónapló #légy jô mindhalálig
2013. aug. 16. 20:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia !

Az iskolai élet jellemzésével kezdem először, hiszen ez nagyon távol állt a maitól.

Sokkal szigorúbb volt, a tanulóknak sokkal fegyelmezettebben kellett viselkedniük, tisztelettudó magatartást kellett tanúsítaniuk az órák alatt és a szünetekben is.

A gimnázium falain kívüli tetteik is szigorú büntetést vonhattak maguk után, mint Misi "bűnei", amelyek miatt még igazgatói tanács elé is idézték a kisdiákot. Az iskolai és a kollégiumi élet nagyon szervezett volt, szigorú szabályokkal, amelyeket be kellett tartani.

A gimnáziumban vallásoktatás is volt, ezért a diákélet szellemiségében más volt, mint a mai középiskolák többségében.

Tanár-diák viszony:

Nem csak tanítás, erkölcsi nevelés is folyt a falak között. Gondolj a büntetésre, amikor a latintanár egy mondat lefordítását adta fel Misinek: "Az is tolvaj, aki az emberek bizalmát meglopja." Misi vallástanára pl. a tanulók iskolán kívüli életére is figyelt. Észrevette, hogy bár már november volt, hideg, a kisdiák szalmakalapot viselt, megfázhatott emiatt. Ez atyáskodó magatartásra utal.

Nyilas Misi református gimnáziumba járt, ami egy egyházi fenntartású intézmény volt, még autonómiája, "önrendelkezési joga" is volt az iskolának.

Nagyobb önállósággal rendelkezett. Pl: amikor Misit keresték a rendőrök az eltűnt reskontó miatt, az igazgató megtehette, hogy nem engedte őket a gimnázium területére.

Diák-diák viszony: az iskolában a teljesítmény határozta meg ezt, ki milyen jó, vagy rossz tanuló volt. Misinek is Orczy és Gimesi voltak a legjobb barátai, akik maguk is jó tanulók voltak. A diákcsínyek ugyanúgy előfordultak velük is, mint a mai diákokkal, pl: Misi és Orczy kiszöktek óráról, meglesni a későn érkező latintanárt.

De az iskolán kívül már megmutatkoztak a társadalmi különbségek, ki milyen családból való gyerek volt, szegény, mint Misi, vagy gazdag, mint Orczy.

Ezt láthatjuk akkor, amikor Misi rosszul érezte magát az Orczyéknál tett látogatás alkalmával, szinte menekült tőlük. Annyira idegen volt számára a környezet, a szokások. Persze a barátságuk megmaradt, Orczy és az ő apja segített Misinek tisztázni a reskontó körüli ügyet.

A szobatársaival különböző volt a viszonya, Böszörményitől kifejezetten tartott, nagydarab, erőszakos fiú volt. Az idősebb diákok a kollégiumban, mint Nagy úr, a szobafőnök segítették a kisebbeket, így Misit is.

Látta a kisdiák szerény anyagi körülményeit, és munkát ajánlott Misinek, felolvasást Pósalaky úrnál.

2013. aug. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom :)
2013. aug. 18. 13:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!