Egy kétvegyértékű fém karbonátja hevítés hatására elbomlik s közben a szilárd anyag tömege az eredeti 47,8%-ára csökken. Melyik fém karbonátjáról van szó, ha tudjuk, hogy a szilárd maradék fém-oxid?


2013. aug. 5. 09:57
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Jelöljük a fémet Me-vel, a moláris tömegét pedig M-mel!

A lejátszódó reakció egyenlete hevítés hatására:

MeCO3-->MeO + CO2

A fém-karbonát tömege: M+12+3*16=M+60 gramm

A fém-oxid tömege: M+16 gramm

A szilárd anyag (a fém-oxid) tömege az eredeti 47,8%-ára csökken. Tehát ha vesszük a karbonát tömegét, annak 47,8%-a a fém-oxid tömege. Erre felírunk egy egyenletet:

(M+60)*0,478=M+16

Az egyenletet megoldod, M=24,3g/mol jön ki, ami a magnézium moláris tömege. Tehát MgCO3-at hevítettünk.

Ez hanyadikos anyag?:)

2013. aug. 5. 10:54
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezt a kérdész már egyszer feltetted,akkor nem kaptál rá választ.


Ha azt szeretnéd,hogy biztosan kapj rá megoldást,akkor a tudományok kategórián belül a természettudományok alcsoportba is tedd fel nyugodtan, ott hamarabb tudnak(tudunk) segíteni.


:)

2013. aug. 5. 11:42