Százalékszámítás.7. oszt. Hogyavanez?


Az egyik üzem 720 dolgózója közül 210 nő.A másik üzemben 1200 dolgozó van, akik közül 320 nő.Melyik üzemben van aránylag több nő?


Százalékok??? 720 dolgozóbol 210 az 29.16%??? nekem vmi iylen jött ki =/ annyira nem értem az egész százalikbziságot.....kérem aki tud segítsen. ?


2009. okt. 23. 23:50
 1/6 anonim ***** válasza:

210/720 * 100 = 29,16%


320/1200 * 100= 26,67%


az elsőbe

2009. okt. 23. 23:54
 2/6 anonim ***** válasza:
Pontosaan annyi, amennyit leírtál. az első esetben 210/720=0,2916 ami 26,19%nak felel meg. úgyanígy a másiknál is.
2009. okt. 23. 23:56
 3/6 anonim ***** válasza:

Százalékszámításnál azt számoljuk ki, hogy egy adott mennyiség egy másiknak mekkora része - csak ezt nem egy számmal, hanem százalékkal fejezzük ki. A 210 nő a 720 dolgozónak lehet 29.16%-a, tehát annyira nem is rossz az eredmény.

A megoldás menete egyszerű: meg kell találnod, hogy a 210 mekkora része a 720-nak. Kis gondolkodás után rá lehet jönni, hogy ezt úgy kaphatod meg, hogy a 210-et elosztod 720-szal. Ha 1-nél kisebb szám jön ki, az már jó. Igen ám, de ez százaléknak elég kevés. Gondolkodj csak! 100 a 100-nak éppen 100%-a. Ám ha elosztod, akkor csak 1-et kap. Mi a megoldás? Az eredményt beszorzod 100-zal. Így kell tenni ezzel a hányadossal és kapsz egy 33%-nál valamivel kisebb számot (lehet, hogy épp ezt a 29,16%-ot, ezt nem tudom fejből, a számológépet meg nincs kedvem előkeresni).

Ugyanezt kell a másik adatnál is: 320-at el kell osztani 1200-zal. 25%-nál valamivel nagyobb arányt kell kapnod, ha minden sikerül.

2009. okt. 23. 23:58
 4/6 anonim válasza:

Szia!


Jól kezdted el,720 dolgozó a 100%-ot jelenti.Most azt kell kiszámolni,hogy a 720 dolgozónak hány %-a a női dolgozók száma ami 210 fő.

Ezt úgy kapod meg,hogy a 210*100/720=29.16% ez neked is kijött.

A másikat is így kell számolni 320*100/1200=26.66%

Tehát így az első üzemben van aránylag több nő!

Remélem érted...

2009. okt. 24. 00:07
 5/6 A kérdező kommentje:
kezdem érteni: D de én matekhzo annyira értek mint nyúl a cipőfűzéshez...
2009. okt. 24. 00:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Vissza kell lapozni két oldalt a tankönyvben!!!


p = sz/(a/100) = (sz/a)*100, vagy más jelölésekkel: szl = szé/(a/100) = (szé/a)*100


A második alakot érdemes megjegyezni: a százaléklábat úgy is kiszámíthatjuk, hogy a százalékérték és az alap arányát (hányadosát) szorozzuk 100-zal


a = 720,

szé = 210,

p = ?


p = (210/720)*100 = (21/72)*100, ami megközelítőleg 0,29*100 = 29 %


a = 1200,

szé = 320,

p = ?


Kiszámolod és összehasonlítod az eredményül kapott két számot.

2009. okt. 24. 08:33