Hogy kéne megoldani? ( rövid de nehéz)


kétismeretlenes exponenciális izé...


-(x/a)=1 , x^(1/(a-1))=6


2013. júl. 29. 13:40
 1/5 anonim ***** válasza:

x=0,1316

y=-0,1316

2013. júl. 29. 14:02
 2/5 anonim ***** válasza:
Ja, nem y, hanem a=-0,1316
2013. júl. 29. 14:02
 3/5 anonim ***** válasza:
az elsőből kifejezed az x-et vagy az a-t, és behelyettesíted a másodikba :) kapsz rá egy eredményt, és azt visszahelyettesíted a másodikba
2013. júl. 29. 15:47
 4/5 anonim ***** válasza:
bocsánat, félreírtam, miután kaptál egy eredményt x-re vagy a-ra, egyszerűbb behelyettesíteni az elsőbe :)
2013. júl. 29. 15:53
 5/5 bongolo ***** válasza:

Ezt a Lambert W függvénnyel lehet megoldani.


Az 'a' kifejtését (a=-x) behelyettesítve a másodikba ez jön ki:

x^(1/(-x-1)) = 6

mindkét oldalnak vegyük a logaritmusát

(ln x) / (-x-1) = ln 6

ln x = -x·ln 6 - ln 6

ln x + x·ln 6 = -ln 6

Mindkét oldalnak az exponenciális függvénye:

e^(ln x + x·ln 6) = 1/6

x·e^(x·ln6) = 1/6

Ez már majdnem olyan, mint ami a Lamberthez kell. Szorozzuk mindkét oldalt ln6-tal

(x·ln6)·e^(x·ln6) = (ln6)/6


A Lambert W függvény a definíció szerint ilyen:

W(z)·e^W(z) = z

Ezt összevetve az előző egyenlettel azt kapjuk, hogy most z=(ln6)/6, W(z) pedig x·ln6. Vagyis:

x·ln6 = W((ln6)/6)

vagyis az egyenletrendszer megoldása:

x = W((ln6)/6)/ln6

a = ...

2013. júl. 30. 15:01