Fizika, termodinamika egyszeru feladat de megsem jovok ra?


[link]

Itt a feladat a linke, alatta ott van a megoldokulcs is, viszont a b es c alpontokat nem tudom hogyan hozza ki.

A d alpont meg konnyu ha megvan a b es c, de az a ketto nem megy.

Nagyon fontos lenne

koszi



2013. júl. 4. 20:04
 1/1 anonim ***** válasza:

b) Az általános gáztörvényből kell kiindulni: pV/T = p'V'/T', ahol a vesszőtlen és vesszős értékek két különböző (vesszőtlen és vesszős) állapotbeli mennyiségeket jelentenek.


Ránézve az ábrára az is látszik, hogy az 1->2 folyamat izochor, a 2->3 folyamat pedig izobár. Ez utóbbi amiatt van, mert a V-T diagramon az origón áthaladó egyenesek izobár állapotokat kötnek össze. Ebből máris következik a megoldás Qpr-re vonatkozó egyenlete. A DeltaU31-re vonatkozó egyenlet pedig ismert, a négyjegyű függvénytáblázatban is benne van, ezért csak a hőmérsékleteket kell meghatározni.


Az általános gáztörvény alapján: p2*V2/T2=p3*V3/T3, de mivel p2=p3, ezért V2/V3=T2/T3=V1/(3V1)=1/3. Azaz T3=3*T2. Ugyanilyen gondolatmenettel T2=T4=3*T1. Innen már csak be kell helyettesíteni a képletekbe, és bár Qpr-ben ott marad a T1 mint ismeretlen, de tudod Qpr számszerű értékét, ezért ki arányítva ezt DeltaU31-hez ez utóbbit is meg tudod határozni.


c) Ezt a legkönnyebb az a) feladatban felrajzolt p-V koordinátarendszerben megoldani, mivel ott egy téglalap a körfolyamat alakja, és a téglalap területét kell meghatározni. Az egyik oldala 2*V1 hosszú, a másik pedig 2*p1. A szorzat 4*p1*V1.


De azt tudjuk, hogy p1*V1=n*R*T1, és azt is, hogy 3/2*n*R*(T3-T1)=36 kJ. Mivel T3-T1=8*T1, ezért az utóbbi egyenletből 12*n*R*T1=36 kJ=12*p1*V1. Nekünk pedig 4*p1*V1 kell, ami ennek harmada, azaz 12 kJ. Ennyi a gáz által végzett munka.

2013. júl. 5. 10:37