Ellenőrízd, hogy (2-x1) (2-x2) (2-x3) =13?

f=X^3+3X^2-3X-1
2013. jún. 30. 19:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Jelentem, ellenőriztem:

[link]

Egyéb kérdés van?

2013. jún. 30. 21:15
 2/8 A kérdező kommentje:
de hogyan számoltad ki? mert en arra lennék kiváncsi, ez egy érettségi feladat
2013. jún. 30. 21:43
 3/8 anonim ***** válasza:
Ja, ha az a kérdésed, akkor azt is kérhetted volna, hogy valaki azt magyarázza el neked.
2013. jún. 30. 22:10
 4/8 anonim ***** válasza:

Így is ki lehet számolni:

[link]

Ezt jobban megérted?

2013. jún. 30. 22:33
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igazolandó, hogy ha

f(x) = x³ + 3x² - 3x - 1

akkor ennek gyökeire fennáll a

(2 - x1)(2 - x2)(2 - x3) = 13

azonosság


Egy nevezetes azonosságot felhasználva

(x - 1)³ = x³ - 3x² + 3x - 1


f(x) + (x - 1)³ = 2x³ - 2 = 2(x³ - 1)

Egy másik nevezetes azonosságot bevetve

x³ - 1 = (x - 1)(x² + x + 1)

Ezzel

f(x) + (x - 1)³ = 2(x - 1)(x² + x + 1)

Ebből

f(x) = 2(x - 1)(x² + x + 1) - (x - 1)³

Kiemelés után

f(x) = (x - 1)[2(x² + x + 1) - (x - 1)²]

A zárójelben összevonva lesz

f(x) = (x - 1)(x² + 4x + 1)

Az első tagból az első gyök

x1 = 1

A második tagban levő másodfokú egyenlet gyökei

x2 = -(2 - √3)

x3 = -(2 + √3)


Ezeket behelyettesítve az igazolandó összefüggésbe

(2 - 1)( 2 + 2 - √3)(2 + 2 + √3) = (4 - √3)(4 + √3) = 16 - 3 = 13

vagyis igaz az azonosság.


DeeDee

**********

2013. jún. 30. 23:12
 6/8 anonim ***** válasza:

Zsiga megelőzött. :-)


DeeDee

*******

2013. jún. 30. 23:13
 7/8 BKRS ***** válasza:

Egy Vieta-képletes megoldás:

x³ + 3x² - 3x - 1 =(x-x1)(x-x2)(x-x3)=

= x³ -(x1+x+x3)x² +(x1*x2 +x1*x3+x2*x3)x -x1*x2*x3

Vagyis:

(x1+x+x3)= -3

(x1*x2 +x1*x3+x2*x3)=-3

x1*x2*x3 = 1


(2 - x1)(2 - x2)(2 - x3) =

= -x1*x2*x3 + 2(x1*x2 +x1*x3+x2*x3) - 4(x1+x2+x3) + 8 =

Vieta képletek szerint

= -1 + 2*(-3) - 4*(-3) + 8 = 13

2013. júl. 1. 14:53
 8/8 BKRS ***** válasza:

sajthiba:

(x1+x2+x3)= -3

2013. júl. 1. 14:54