Kémiás számolás, hogy kell megoldani?


1. Mennyi a boltban található 20 w%-os, 1,0261 g/cm3 sűrűségű ecetsav koncentrációja? Mr(CH3COOH)=60,65 g/mol


2. Hány g etanol van 1 liter 75 fokos ginben? A fok a térfogatszázalék kétszeresét jelenti, és az etanol sűrűsége: 0,80 g/cm3


3. Rendelkezésünkre áll törzsoldatként alanin vizes oldata, melyben az alanin töegkoncentrációja 0,0203 mg/l. Hogyan készítene el 10 ml 1,5 mikrogramm/liter tömegkoncentrációjú alaninoldatot?


(Levezetésekkel együtt, ha lehet, köszönöööm).


2009. okt. 13. 13:55
 1/5 anonim ***** válasza:

1.: kevésnek találom az infót, hátha más...

2.:1000ml-75°, 1000 ml 37,5 V%

1000 ml 37,5 %-a 375 ml alkohol. sűrűségével beszorozva 300 g-ot kapsz (sűrűség*térfogattal). tehát 300 g/l-es.

3.: 10 ml-ben 1,5*10^-5 g alanin van

0,0203 mg/l = 2,03*10^-2 mg/l

ennek 1 ml-ében 2,03*10^-5 mg alanin van. ebből tehát 0,74 ml-t kell 10 ml-re hígítani. (0,74=1,5/2,03)


remélem, érthető voltam.

2009. okt. 13. 17:49
 2/5 anonim válasza:

1. W% térfogatszázalékot jelent: V/V (cm^3/cm^3)

koncentráció: c=n/V (mol/dm^3)

20 W% azt jelenti, hogy 100 cm^3 oldatban van 20 cm^3 oldott anyag.

Mivel a sűrűséget ismered a 20cm^3 nek ki tudod számolni a tömegét: 20*1,0261=20,522 g

A moláris tömeg alapján ez a kiszámított tömeg a következő moláris mennyiségnek felel meg:

1 mol --> 60,65 g

x mol --> 20,522 g

(keresztbeszorzással kell megoldani)

(1*20,522)/60,65=0,33826 mol


tehát a koncentrációd: 3,3836 mol/dm^3 (figyelj rá, hgy ezt általában dm^3-ben kérik, azért váltottam át)

2009. okt. 13. 21:33
 3/5 anonim ***** válasza:
1.: azt hittem, a megadott sűrűség a bolti esetre vonatkozik...
2009. okt. 14. 15:42
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen:)
2009. okt. 15. 13:25
 5/5 anonim válasza:
A W% még csak véletlenül sem V/V% :D a W% megegyezik az m/m%-kal, azaz az oldott anyag tömegének és az oldat tömegének a hányadosával * 100...
2013. jan. 28. 13:15