HOgyna kell evrset írni hexameter, és felező 12-esben?
Ez a hexameter meghatározása. Időmértékes verselésről van szó, tehát hosszú és rövid szótagok váltakoznak, szabályosan, pl. így. Rövid szótagról van szó, ha a magánhangzó rövid és egy mássalhangzó követi, míg hosszúról beszélünk, ha hosszú a magánhangzó vagy rövid magánhangzót két vagy több mássalhangzó követ.
"dactilus", ha egy hosszú szótagot két rövid követ; ezt egy egységnek, azaz verslábnak vesszük.
Itt vannak a verslábak, mi-micsoda: [link]
[ami neked fontos lehet most: dactilus, anapestus, trocheus, jambus, spondeus, pyrrichius]
Ha gondolod, írom a felező tizenkettest is, mindjárt, az más: ütemhangsúlyos, azaz nem számítanak a szótaghosszúságok.
Ütemhangsúlyos verselésen belül felező tizenkettesről akkor van szó, ha egy-egy sor tizenkettő szótagból áll, és ezeket alapvetően két része, hat-hat szótagra osztjuk. Felezünk. Ezeket még felezzük 3-3 vagy 2-4, 4-2 arányban. Így aztán négy "ütemet" kapunk. A János vitéz meg a Toldi az ilyen verselésű. Nézd meg a sorokat, jelölgesd be és pl. tapsolj egyet-egyet, minden ilyen ütem első szótagjánál.
Szerintem így könnyebben ráérez az ember: ha rászánsz egy kis időt, és az időmértékes hexametert és a felező tizenkettest is teszteled pár versen, akkor rááll a füled, fejed, és máris könnyebb lesz.
Hexameterhez pl. ajánlom az Odüsszeát, Íliászt. Néhány sornyi gyakorlás elég. Egyéb antik, görög költők versei meg a verslábak gyakorlásához tökéletesek, mi micsoda.
Ha megszokod a lüktetést, sok sikert a továbbiakhoz!
Remélem, kötetlen a téma, úgy mindig könnyebb alkotni valamit.
Hajrá! :]
17/L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!