FIZIKA: Vízszintes tengelyre felfüggesztett vékony fapálca az alá helyezett edényben levő vízben feléig merül el. Mekkora a fa anyagának sűrűsége? (megoldókulcs szerint 750kg/m^3)

sajnos nekem csak 500kg/m^3 jött ki.. mi lehet a gond?

2013. jún. 14. 20:38
 1/6 anonim ***** válasza:
Hogy számoltál?
2013. jún. 14. 20:59
 2/6 anonim ***** válasza:
Egy ábra jó lenne, ugyanis többféle megoldás létezhet.
2013. jún. 14. 21:48
 3/6 A kérdező kommentje:
Sajnos nincsen nekem sem ábrám, ennyit ír a könyv.
2013. jún. 14. 21:51
 4/6 anonim ***** válasza:

Legyen a rud hossza: L


A rúd a végénél csuklóhoz rögzített, legyen ez a Q pont.


A Q pontból kiindulva akkor a rúd valamilyen szögben áll, lefelé, a vízszint a rud felénél (L/2-nél) van.


A rúd súlya: G=Ró(fa)*g*A*L (ahol A a rúd keresztmetszete).


A G súlyerő a rúd felénél támad.


A felhajtóerő:


F=Ró(viz)*g*A*L/2.


A rúd egyensúlyban van, tehát a Q-pontra felírt nyomatékok összege zérus:


Ró(fa)*g*A*L^2/2=Ró(viz)*g*A*L^2*(3/8)


Ebből: Ró(fa)=(6/8)*Ró(viz)=0.75x1000=750 kg/m^3

2013. jún. 14. 22:20
 5/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a részletes választ!

az utolsó előtti sorban nem értem a négyzetre emeléseket, és azt sem, hogy a (3/8) mivel kapcsolatos. ezt légy szívés írd még le nekem!

2013. jún. 15. 00:25
 6/6 anonim ***** válasza:

Nyomaték= erő x karja.


Mivel az erő most a súly, a súly meg függ a rud hosszától, ezért van egy hosszdimenzió négyzet.

A felhajtóerő pedig a forgásponttól 0.75 L távolságra támad.

2013. jún. 16. 20:57