Magyarból ezek a dolgok hogy vannak?
1. Mi ezeknek a szavaknak a szótöve: tükrén, innen, kijött. Én arra gondoltam, hogy az elsőnél az lesz hogy tükr. Vagy nem kell felbontani, és csak simán tükör lesz? És a "kijött" - nél csak annyi hogy "jö" ?
Nem tudom ezeket.
2. Hogy magyarázzam a következő szavak helyesírását: elismerte, kiszórakozzuk, eljátsszák, beválni, megkétszereződik, öregasszonnyal.
3. tudásával, aligazgatóval, magával, mozdulatokkal - itt a -val/-vel a közüs rag. Milyen hangtani és helyesírási szabály vonatkozik erre a ragra?
4. Mi a következő összetett szavak helyesírására vonatkozó szabály? mézesmázos, fülét-farkát.
3.
hangtan->magánhangzók illeszkedése, valamint írásban jelölt és jelöletlen teljes hasonulás
4.
mellérendelő összetételek
b) Ha az egymásnak mellérendelt tagok együttese már mást jelent, mint azok külön-külön, de még mind a két tag felveszi a toldalékokat, akkor az összetétel még laza, ezért elemeit kötőjellel kapcsoljuk össze: süt-főz, sütnek-főznek, sütött-főzött, sütni-főzni, sütés-főzés; ég-föld, eget-földet; ide-oda, idébb-odább; több-kevesebb, többé-kevésbé; stb.
Kötőjellel kapcsoljuk egymáshoz az egyformán toldalékolt szavakból alakult mellérendelő összetételek tagjait akkor is, ha toldalék nélküli formájuk nem él összetételként: apraja-nagyja, apraját-nagyját, keze-lába, kezét-lábát, orrán-száján, testi-lelki, írás-olvasás, oktató-nevelő stb.
Két, azonos szerepű toldalékkal ellátott szó alkalmi egységét újabban gyakran éreztetjük kötőjeles összefűzésükkel: kínos-fájdalmas (búcsú), gazdasági-társadalmi (változások), nyelvi-stilisztikai (elemzés), kérő-esdeklő (szavakkal), sírva-nevetve (ölelte át) stb.
c) A már teljesen összeforrott, ezért csak második tagjukon toldalékolt mellérendelő összetett szavakat egybeírjuk: rúgkapál, rúgkapálnak, rúgkapáló; búbánat, búbánata, búbánatos; árvíz, árvíztől; hadsereg, hadseregben, hadseregek; hányaveti, hányavetiek; stb.
Elsőt pontosítanám: a tükör, az itt és a jön a szavak szótári töve, a nyelvtani tő tükr-, kijö-, az innennel bevallom, bajban vagyok, mert nemigen ismerem fel, hogy a toldalékmorféma hol kezdődik.
Másodikhoz helyesírási szabályok:
- ha az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk.
- kiszórakozzuk, eljátsszák, öregasszonnyal: írásban jelölt teljes hasonulás.
- megkétszereződik: összeolvadás/szóelemzés elve
köszönöm a te válaszodat is.
én is a türk -re gondoltam. de a kijö - nél a 'ki' - t miért kell oda írni?
minden attól függ az elsőnél, hogy mi a feladat - és az sem mindegy, hogy milyen szinten kérdezik ezt tőled
lehet, hogy elég csak azt írnod, hogy tükr-, de az is lehet, hogy kérik tőled a tükör formát is
a kérdésedből nem derülnek ki a pontos feladatok...
az elsőhöz egyébként itt találsz egy egész jó kis áttekintést
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!