Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Magyarból ezek a dolgok hogy...

Magyarból ezek a dolgok hogy vannak?

Figyelt kérdés

1. Mi ezeknek a szavaknak a szótöve: tükrén, innen, kijött. Én arra gondoltam, hogy az elsőnél az lesz hogy tükr. Vagy nem kell felbontani, és csak simán tükör lesz? És a "kijött" - nél csak annyi hogy "jö" ?

Nem tudom ezeket.


2. Hogy magyarázzam a következő szavak helyesírását: elismerte, kiszórakozzuk, eljátsszák, beválni, megkétszereződik, öregasszonnyal.


3. tudásával, aligazgatóval, magával, mozdulatokkal - itt a -val/-vel a közüs rag. Milyen hangtani és helyesírási szabály vonatkozik erre a ragra?


4. Mi a következő összetett szavak helyesírására vonatkozó szabály? mézesmázos, fülét-farkát.



2013. jún. 11. 19:27
 1/10 anonim ***** válasza:
1. tükör, itt, jön
2013. jún. 11. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
a második kérdést nem értem, max a helyesírási alapelvekre tudok gyanakodni
2013. jún. 11. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

3.

hangtan->magánhangzók illeszkedése, valamint írásban jelölt és jelöletlen teljes hasonulás

2013. jún. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

4.

mellérendelő összetételek


b) Ha az egymásnak mellérendelt tagok együttese már mást jelent, mint azok külön-külön, de még mind a két tag felveszi a toldalékokat, akkor az összetétel még laza, ezért elemeit kötőjellel kapcsoljuk össze: süt-főz, sütnek-főznek, sütött-főzött, sütni-főzni, sütés-főzés; ég-föld, eget-földet; ide-oda, idébb-odább; több-kevesebb, többé-kevésbé; stb.


Kötőjellel kapcsoljuk egymáshoz az egyformán toldalékolt szavakból alakult mellérendelő összetételek tagjait akkor is, ha toldalék nélküli formájuk nem él összetételként: apraja-nagyja, apraját-nagyját, keze-lába, kezét-lábát, orrán-száján, testi-lelki, írás-olvasás, oktató-nevelő stb.


Két, azonos szerepű toldalékkal ellátott szó alkalmi egységét újabban gyakran éreztetjük kötőjeles összefűzésükkel: kínos-fájdalmas (búcsú), gazdasági-társadalmi (változások), nyelvi-stilisztikai (elemzés), kérő-esdeklő (szavakkal), sírva-nevetve (ölelte át) stb.


c) A már teljesen összeforrott, ezért csak második tagjukon toldalékolt mellérendelő összetett szavakat egybeírjuk: rúgkapál, rúgkapálnak, rúgkapáló; búbánat, búbánata, búbánatos; árvíz, árvíztől; hadsereg, hadseregben, hadseregek; hányaveti, hányavetiek; stb.

2013. jún. 11. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a hasznos válaszodat.
2013. jún. 11. 19:48
 6/10 anonim ***** válasza:

Elsőt pontosítanám: a tükör, az itt és a jön a szavak szótári töve, a nyelvtani tő tükr-, kijö-, az innennel bevallom, bajban vagyok, mert nemigen ismerem fel, hogy a toldalékmorféma hol kezdődik.


Másodikhoz helyesírási szabályok:

- ha az igekötő az ige előtt áll, egybeírjuk.

- kiszórakozzuk, eljátsszák, öregasszonnyal: írásban jelölt teljes hasonulás.

- megkétszereződik: összeolvadás/szóelemzés elve

2013. jún. 11. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

köszönöm a te válaszodat is.

én is a türk -re gondoltam. de a kijö - nél a 'ki' - t miért kell oda írni?

2013. jún. 11. 21:13
 8/10 anonim ***** válasza:
Mert legjobb tudomásom szerint az igekötős igéket összetett szavakként kezeljük, és az összetett szónak az előtagja is a szótő része. Ha erre rosszul emlékszem, akkor bocsi...
2013. jún. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
értem, köszönöm
2013. jún. 11. 21:40
 10/10 anonim ***** válasza:

minden attól függ az elsőnél, hogy mi a feladat - és az sem mindegy, hogy milyen szinten kérdezik ezt tőled

lehet, hogy elég csak azt írnod, hogy tükr-, de az is lehet, hogy kérik tőled a tükör formát is

a kérdésedből nem derülnek ki a pontos feladatok...

az elsőhöz egyébként itt találsz egy egész jó kis áttekintést

[link]

2013. jún. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!