Matematika elsőfokú egyismeretlenes egyenletek?


1. I. 3x+3y=-2 II. 3x-y=4

2. 3x2-=1 II. 2x+3y=2


2013. jún. 9. 23:47
 1/2 anonim ***** válasza:
a szorzás-osztás nem megy, vagy az összeadás-kivonás?
2013. jún. 10. 00:30
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezeket kétismeretlenes egyenletrendszereknek hívják, ráadásul lineárisak. Az ilyeneket kétféleképpen lehet megoldani:


1. módszer: az univerzális módszer:


I. 3x+3y=-2 }

II. 3x-y=4 }


Valamelyikből egyenletből kifejezzük az egyik ismeretlent a másik függvényében. Legegyszerűbb, ha II.-ból fejezzük ki y-nt; mindkét oldalhoz hozzáadunk y-nt, majd kivonunk 4-et: 3x-4=y. Már tudjuk, mennyi y "értéke", ezt beírjuk az I.-be y helyére:


3x+3(3x-4)=-2

3x+9x-12=-2

12x=10

x=10/12=5/6

Ezt visszaírjuk az y=3x-4 egyenletbe: y=3*5/6-4=-3/2


2. módszer: az egyenlő együtthatók módszerével:


Úgy kell beállítani a két egyenletet, hogy valamelyik együttható (x vagy y előtt álló szám) egyenlő legyen a két egyenletben. Most az egyenleteket úgy adták meg, hogy x együtthatója mindkét egyenletben megegyezik. Ilyenkor kivonhatjuk egymásból az egyenleteket: 3x+3y-(3x-y)=-2-4 =>4y=-6m ebből y=-3/2, x-et úgy kapjuk meg, hogy y értékét behelyettesítjük valamelyik egyenletbe.


Remélem a másikat ez alapján meg tudod csinálni.

2013. jún. 10. 13:37