Egy emelőgép 5t tömegű terhet 10m /min sebességgel emel, mozgócsiga segítségével. A. ) Mekkora teljesítmény szükséges ehhez? B. ) Ha a hajtott kötéldob átmérője 500 mm, mekkora a dob fordulatszáma és a ráható nyomaték?

Ebben a feladatban szeretnék segítséget kérni. Sajnos nem tudom megoldani. Köszönöm előre is!

2013. jún. 5. 16:12
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

m=5t=5000 kg ->G=5000*g=5000*9.81=F

v=10m/min=1/6 m/s

Mivel mozgócsiga esetén a súlyerő és a kifejtendő erő megegyezik, ezért P=F*v=...


b) Tudjuk, hogy a fordulatszám a periódusidő reciproka, tehát először azt kell meghatároznunk, mennyi idő alatt fordul egyet a dob. Ehhez szükséges a kerülete:

d=500mm=0,5 m

K=d*pi=... m

Tudjuk továbbá, hog milyen gyorsan forog a dob, mert a szövegben adott a sebesség. Mivel mindegyik mértékegység az átváltások után SI mértékegységben szerepel, így a periódusidő simán számolható a t=s/v képletből, ahol s=K

t=K/v=(d*pi)/(1/6) s

Ebből f=1/T=...


A nyomaték jelen esetben forgatónyomaték, aminek a képlete simán M=r*F, ahol r a dob sugara méterben, F a rá ható erő(ezt már számoltuk), és így a nyomaték mértékegysége Nm-re adódik.

2013. jún. 5. 16:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2013. jún. 6. 12:39