A számolás menetét is leírnátok?

Előre is köszi a válazsokat



2013. jún. 2. 17:54
 1/8 A kérdező kommentje:

1. Egy tekercs elkészítésénél 60m hosszú, 0.5 mm2 keresztmetszetű rézhuzalt használunk. (réz fajlagos ellenállása: 1,678 10 -8-on)

a) Mennyi a tekercs ellenállása?

b) Rákapcsolhatunk-e a tekercsre egy 12v-os akkumulátort, ha a vezeték szigetelése maximálisan 2 A áramerősséget bír?

2013. jún. 2. 17:59
 2/8 A kérdező kommentje:
* réz fajlagosellenálása 1.78 10 -8-on Ohm x m
2013. jún. 2. 18:01
 3/8 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de ebben semmi nehéz nincs, gyakorlatilag két képletet kell csak használnod.

a. Ugye egy vezeték ellenállása egyenesen arányos annak hosszával illetve fajlagos ellenállásával, és fordítottan a keresztmetszetével. Ebből következően a képet ró*l/A, ahol ró ugye a fajlagos ellenállás, l a vezetőd hossza, A pedig a keresztmetszete. A megoldás során ügyelj arra, hogy a mértékegységek egyezzenek. Ez utóbbi egyébként jó "puska" tud lenni, hisz pl fajlagos ellenállás mértékegysége Ohm * mm^2/m (nem pedig amit írtál), ebből láthatod, hogy mikkel kell beszorozni, hogy a kívánt tag maradjon...


b. Előző feladat megoldásaként megtudod a vezetőd ellenállását, azaz R értékét. A következő, rendkívül bonyolult képletet átrendezve, behelyettesítve meg is kapod az áramerősséget:

R=U/I -> I=U/R.

Gondolom azt már nem kell mondanom, hogy ha 2A-t meghaladja az érték, akkor lesz NEM a válasz...

2013. jún. 2. 18:13
 4/8 A kérdező kommentje:

Megcsináltam már de túl nagy eredmény jött ki ezért gondoltam, hogy valamit rosszul csináltam.

l= 60 m

A= 0,5 mm2

p= 1,78 10 -8-on

U= 12V


R= P x mm2/m = 1.78 10 -8-on x 0,5/60 = 1.48274 10 -10-en


I=U/R= 8.0931248 10 10-en A


ezt kicsit soknak tartom

2013. jún. 2. 19:18
 5/8 anonim ***** válasza:

A probléma fő forrása az, hogy a fajlagos ellenállás a feladatban Ohm*m-ben van megadva, míg a vezető keresztmetszete mm-ben (egyébként értéke sem biztos, hogy jó, legalábbis előbb te 1.678-at írtál, most pedig 1.78-at. Ahogy nézem, előbbi közelebb áll a valósághoz). Ahhoz, hogy a Ró-t átszámítsd, meg kell szoroznod 10^6-nal (azaz lesz belőle 1.678* 10^-2).

Másik gond, hogy nem a jó képletet alkalmaztad. Ró * l/A helyett te Ró * A/l-t használtad. Ellenállásnak 2 Ohm körülinek kéne lennie.

2013. jún. 2. 19:38
 6/8 A kérdező kommentje:

R=L/A x ró = 2,136 x 10 -6-on

U/R= 12/ 2,136 10 -6-on = 5617977 A

2013. jún. 2. 19:53
 7/8 anonim ***** válasza:

R-nél miket helyettesítettél be?

Ró = 1,678*10^-2 Ohm*mm^2/m = 0,01678 Ohm*mm^2/m

l = 60m

A = 0,5mm^2


R = Ró*l/A = 0,01678 * 60m / 0,5mm = ?

2013. jún. 2. 20:04
 8/8 anonim ***** válasza:
Mármint behelyettesítésnél is nyilván mm^2 a keresztmetszet mértékegysége:)
2013. jún. 2. 20:06