Cr4zy kérdése:

KÉMIA! Oltott és égetett mész számítás! Hogy kell?


1.)280 kg égetett mészből hány kg oltott mész keletkezhet?

2.)28 kg égetett mész előállításához legalább hány kg mészkő szükséges?

Mindkettőhöz kell;

egyenlet:

Számítás:

Válasz:


Nem vagyok annyira jó kémiából, ezért kérem a segítségeteket.Ezen múlik az év végi jegyem is!!

Előre is köszi :



2013. jún. 1. 19:25
 1/3 A kérdező kommentje:
És kérlek érthetően fogalmazzátok meg!
2013. jún. 1. 19:27
 2/3 anonim ***** válasza:

1.) égetett mész: CaO, oltott mész: Ca(OH)2

egyenlet: CaO+H2O = Ca(OH)2

Számítás: 280 kg= 280 000 gramm CaO

ennek a moláris tömege: 16+40,1= 56,1 g/mol

M=m/n --> n=m/M tehát a CaO anyagmennyisége: n=280 000g/56,1 g/mol= 4991,1 mol

az egyenlet szerint ugyanennyi mol Ca(OH)2 keletkezhet belőle, aminek tömege: 4991,1 molx74,1 g/mol=369 840,5 gramm= kb 370 kg

válasz: 370 kb oltott mész keletkezhet


2.)égetett mész: CaO, mészkő: CaCO3

egyenlet: CaCO3=Cao+CO2

számítás: az égetett mész anyagmennyisége: n=28000g/56,1 g/mol= 499,1mol

az egyenlet szerint ugyanilyen anyagmennyiségű CaCO3-t kell felhasználnunk ehhez, ennek tömege: m=499,1molx100,1g/mol= 49960,8g ---> kb. 50 kg

válasz: 50 kg mészkő szükséges



remélem érthető volt :)

2013. jún. 1. 22:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm :)
2013. jún. 2. 08:42