Segít nekem valaki? (vegyes kapcsolás)


Kaptunk egy házi feladatot, vegyes kapcsolás, de nem tudom megoldani. Segítenétek?

A soros részben 45 Ohm áram folyik. A párhuzamosban 45, és 60 Ohm, a feszültség 180 V. hogy számoljam ki az eredő ellenállást? Annyi az egész, hogy 15*60/15+60, és ehhez hozzáadok 45-öt?


(Lehet, hogy rossz kategóriába írtam..)


2013. jún. 1. 14:42
 1/5 bongolo ***** válasza:

Olyan, hogy "45 Ohm áram folyik", olyan nincs (az Ohm nem áram), de értem, mire gondolsz. Szóval 45 Ohm-os ellenállás van sorba kapcsolva a párhuzamosan kapcsolt 45 és 60 Ohm-osokkal. Mindez 180 voltos feszültségre van kötve.


Először a árhuzamosan kapcsolt ellenállások eredőjét kell kiszámolni. Ahhoz ezt a képletet kell használni:

Re = 1 / (1/R₁ + 1/R₂)

máshogyan:

Re = R₁·R₂ / (R₁ + R₂)

most:

Re = 45·60/(45+60) = ... számold ki

Ezzel van sorba kötve a 45Ω. Annak az eredője sokkal könnyebb, csak össze kell adni őket.

2013. jún. 1. 23:29
 2/5 bongolo ***** válasza:
Ja, most olvastam el a végét is, amit írtál. Igen, annyi az egész. És ebből látom most, hogy valószínű elírtad az elején, 15Ω van párhuzamosan kötve a 60-nal?
2013. jún. 1. 23:32
 3/5 A kérdező kommentje:

Az elején elírtam, nem tudom miért azt írtam, hogy "áram folyik", mikor az ohm ellenállás.. na mindegy.

Igen a 60 párhuzamosan van a 15-tel.

Köszönöm, hogy segítesz.:)

2013. jún. 2. 13:56
 4/5 A kérdező kommentje:
Egyébként azt nem értem, hogy az áramerősség, hogy van akkor? Mert ugye sorosnál állandó.
2013. jún. 2. 13:58
 5/5 bongolo ***** válasza:

Párhuzamosnál az áramerősség megoszlik a két ág között. Minél kisebb valamelyik ellenállás, annál több áram folyik azon az ágon.

Az Ohm törvénnyel lehet számolni az ágakban az áramerősséget: I = U/R. A feszültség mindkét ágban ugyanaz, ezért ha egy ágban nagyobb az R, akkor kisebb az I.

2013. jún. 2. 17:24