Segítség egy emelt kémia feladathoz?


egy emelt kémia érettségiben volt a következő feladat:

100 cm3 AgNO3 oldatba ismeretlen fémlemezt merítünk. Kivételkor a tömege 753 mg-mal növekedett. A visszamaradó oldatból (amelyben már nem volt kimutatható az ezüstion) az összes fémion leválasztásához 2,5 A áramerősséggel 386 másodpercig tartó elektrolízisre volt szükség

a) számítsa ki az AgNO3 koncentrációját

b) számítással határozza melyik melyik az ismeretlen fém


a javítókulcs szerint:

a) (2,5 × 386) / 96500 = 0,01 mol --> n(Ag+) = 0,01 mol

c(Ag+) = 0,01 / 0,1 = 0,1 mol/dm3

--- eddig értem ---

b) ismeretlen fém moláris tömege legyen M, töltése z

tömegváltozásra felírt egyenlet: (108z - M) × 0,01 = 0,753z ---> Valaki el tudná magyarázni, milyen összefüggéssel van felírva ez az egyenlet? nem nagyon értem



2013. máj. 10. 08:46
 1/2 Silber ***** válasza:

Az elektrolízis bruttó egyenlete:

zAgNO3 + M -> M(NO3)z + zAg


n(M)=n(Ag)/z


Δm=m(kivált)-m(beoldódott)

Δm=n(Ag)*M(Ag)-n(M)*M(M)=n(Ag)*M(Ag)-n(Ag)/z*M(M)

Δm=n(Ag)*[M(Ag)-M(M)/z]

Δm*z=n(Ag)*[M(Ag)*z-M(M)]

2013. máj. 10. 11:24
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen így már azt hiszem tiszta! :)
2013. máj. 10. 14:53