Egy háromszög alakú területrész lejtése 32,5°-os. MErőleges vetületként készült térképen a területét 168 m2-nek mérjük. MEkkora a terület valódi nagysága?
2013. ápr. 27. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:

Feltehetjük, hogy a háromszögek egyik oldala közös.

Rajz: rajzoljunk egy háromszöget, majd jelöljünk ki rajta egy közös a oldalt. Az a-ra nem illeszkedő csúcs fölé rajzoljunk egy pontot, ami a lejtős háromszög harmadik csúcsa lesz. Kössük össze ezt az a oldal csúcsaival. Ha jó a rajz, akkor úgy néz ki, hogy ha oldalról ránéznénk, akkor egy derékszögű háromszöget látunk, melynek, egyik befogója az a-hoz tartozó magasság, az a-oldal lesz az egyik csúcs (mivel oldalról nézzük), és az átfogó a lejtős háromszög m' magassága.

Tudjuk: (am)/2=168, és az oldalról nézett rajzról: m/m'=cos 32,5°. Azaz m'=m/cos 32,5°.

Nekünk az (a*m')/2 terület kell, amire kapjuk, hogy:

(a*m')/2=(a*m/cos 32,5°)/2=(a*m/2)/cos 32,5°=168/cos 32,5°.

2013. ápr. 27. 13:33
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2013. ápr. 27. 23:02