Kémia!? Egyszerű összegképlet számolás. De nem értem. Tudnátok segíteni?

Melyik az az alkálifèm, melynek 1 g-ját elégetve 2,14 g fém-oxidot kapunk?

2013. ápr. 25. 09:51
 1/2 Silber ***** válasza:

Alkálifém - tehát +1-es töltésű az ionja. Mivel égés, így oxigénnel egyesülést fog kérdezni a feladat, aminek a töltése -2-vé válik. Tehát az általános egyenlet alkálifémek égésére:

M2O (M - fém).


Tehát 2 mol fém mellett lesz 1 mol oxid.

2*M(M)+M(O)=M(oxid)

m(O)=m(oxid)-m(M)=2,14-1=1,14 g

n(O)=1,14/16=0,07125 mol.

Így mivel az egyenlet szerint n(M)/n(O)=2/1, akkor n(M)=2*n(O)=0,1425 mol.

Akkor a fém móltömege:

M(M)=m(M)/n(M)=1/0,1425=7 g/mol, ami megfelel a lítiumnak.

2013. ápr. 25. 10:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. ápr. 25. 22:27