Elakadtam a matek háziban. Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot?

Egy gépkocsi a vízszintes úton 80km/h,az emelkedőn 60km/h, a lejtőn 100km/h sebességgel halad. A 400km hosszú utat oda 5 óra, vissza 5 óra 16 perc alatt teszi meg. Milyen hosszúak az egyes útszakaszok?

2013. ápr. 23. 19:37
 1/3 BKRS ***** válasza:

Nyilván odafelé több a lejtő.

Mondjuk odafelé x km emelkedő x+y km lejtő és 400-x-(x+y) km vízszintes.

x/60 + (x+y)/100 + (400-2x-y)/80 = 5

x/100 + (x+y)/60 + (400-2x-y)/80 = 316/60


Vissza meg a lejtő és emelkedő fordítva van.

A különbség 16 perc, ami 4/15 óra.

x(1/100 - 1/60) + (x+y)(1/60 - 1/100) = 4/15

y(1/60 -1/100) = 4/15

y = 600/15 = 40 km

visszahelyettesítve

x=60km

Vagyis odafelé van 60km emelkedő, 100km lejtő és 240km vízszintes.

Számolj utána, rendszeresen eltévesztem amikor ennyit számolok fejben.

2013. ápr. 23. 20:45
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2013. ápr. 25. 19:31
 3/3 BKRS ***** válasza:

Egy másik, lényegileg nem különböző megoldás ha odafelé a lejtő hosszát mondjuk d-vel az emelkedő teljes hosszát e-vel jelöljük. Ekkor (400-d-e) a vízszintes.

d/100 + e/60 + (100-d-e)/80 = 5

d/60 + e/100 + (100-d-e)/80 = 5 + 16/60


Persze ezt az egyenletrendszert megoldva is ugyanaz az eredmény.

2013. ápr. 25. 21:05