Jó fizikások! Hogy lehet kiszámítani a belső feszültségesést egy áramkörben? R1-16ohm, R2-10ohm, R3-12 ohm. R-0,5ohm, E-10 volt. A fogyasztók sorosan vannak kapcsolva.

Sürgősen kéne válasz,mert holnap felmérőt írunk egy has.tételből.

2013. ápr. 23. 18:23
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ha sorba vannak kötve az ellenállások, akkor az eredő ellenállás az összegük. Most 38,5 Ω

Az áramerősség az Ohm tételből: I=U/R = 10V/38,5Ω = 0,2597 A

Egy ellenálláson eső feszültség szintén az Ohm törvényből: U=I·R

Mondjuk az R2 esetében: 0,2597A · 10Ω = 2,597V


--

Vagy ha nem akarsz ilyen sokat számolni, akkor lehet direktben is: Soros kapcsolásban az egyik ellenálláson eső feszültség egyenesen arányos az ellenállással. Mivel a teljes 38,5Ω-os rendszeren 10V a feszültség, ezért a 10Ω-os R2 ellenálláson 10V·10/38,5 feszültség esik. (Így is ugyanannyi persze.)

2013. ápr. 23. 22:57
 2/2 anonim ***** válasza:
Feszültségosztó képlettel. Ennyi. Nincs ezen mit bonyolítani.
2013. ápr. 24. 18:42