KÖR EGYENLETE - valami nem tiszta ennél, elmondanátok hogyan tovább?


Feladat:

Állapítsd meg a kör középpontját és a kör sugarát!


3x^2 - 4x + 3y^2 - 6y -15 = 0


[(√3)x - 2/(√3)]^2 - (2/(√3))^2 + [(√3)y - 3/(√3)]^2 - (3/√(3))^2 - 15 = 0


ebből eljutok ide:


[(√3)x - 2/(√3)] + [(√3)y - 3/(√3)] = 58/3


Én ebből a kör középpontjának ezt írtam:

O( 2/(√3) ; 3/(√3) )

sugarának pedig ezt:

r = √(58/3)


Viszont a megoldásba pedig ez van:

O( 2/3 ; 1 )

r = (√58)/3


Miért? Elmagyaráznátok hogy kell ezt megcsinálni? köszönöm szépen a segítséget! :)



2013. ápr. 22. 18:51
 1/5 anonim ***** válasza:

A kör egyenletét (x-u)^2+(y-v)^2=r^2 alakúra kell hoznod, akkor tudod leolvasni a középpontot (u,v).


A Te egyenletednek még mindkét oldalát el kell osztani 3-al: ekkor

(x-2/3)^2+(y-1)^2=58/9

adódik, hiszen 3-al úgy osztunk, hogy a ()^2-nél a zárójelben levő részt gyök3-al osztjuk el.

2013. ápr. 22. 19:13
 2/5 anonim ***** válasza:

Azért hibás a megoldásod, mert a kör egyenletében x-nek, y-nak nem lehet szorzója.

Mindjárt megcsinálom, valószínűleg az elején végig-osztom az egyenletet 3-mal.

2013. ápr. 22. 19:26
 3/5 anonim ***** válasza:

#1 válaszoló vagyok.

Igen, valóban jó volt a javaslatom. Itt megnézheted:

[link]

"Kör egyenlete" sorban a második ikon.

2013. ápr. 22. 19:46
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocs! Most látom, hogy nem az első válaszoló lettem, hanem a második és harmadik.
2013. ápr. 22. 19:47
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeiteket! :)
2013. ápr. 23. 21:51