Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetika biológia feladatban...

Genetika biológia feladatban valaki segíteni?

Figyelt kérdés

A feladat:

Egy házaspárról tudjuk, hogy mindketten Rh+ vércsoportúak A feleség édesanyja Rh- vércsoportú, a férj húga Rh- , szülei Rh+ vércsoportúak. Mekkora valószínűséggel születik ennek a házaspárnak Rh- vércsoportú gyermeke?


Arra rájöttem én is, hogy a feleség : Dd. azt is értem, hogy a férj is valószínűleg heterozigóta géneket örökölt, szóval ő is: Dd lehet, 66,7%-os valószínűséggel.

És ez az amit nem értek! HOgy miért 66.7%-os a valószínűség?!Én azt számoltam ki, hogy a férj szülei ugye tutira heterozigóták (Dd) mivel a húga csak így lehet Rh-. De azt nem értem, h ha kersztezem: Dd x Dd, akkor miért nem 75%-os valószínűséggel Rh+ ezen belül miért nem 50%-os eséllyel heterozigóta a megoldásban szereplő 66,7 % helyett?

ez nincs meg és így az egész nem pontos.

Ugyanez az elmélet a továbbiakban is. MIvel így fejezi be a feladat megoldását:

Rh- vércsoportú gyermek két heterozigóta szülőtől 25 %-os (ezt értem) valószínűséggel születhet. annak, hogy éppen két heterozigótáról van szó 66,7% a valószínűságe (hiszen az anya biztosan heterozigóta) - ezt a százalék kiszámítást se értem, pedig tanultam valószínűség számítást!.

az Rh- gyermek születésének összesített esélye: 0,667 x 0.25= 0,167, azaz 16,7%.

Ha valaki segítene azt nagyon megköszönném!



2013. ápr. 6. 20:33
 1/3 bensdorp ***** válasza:
Azért van kétféle elv a genetikás valószínűségszámításokban, mert el kell különíteni a feltevéseket és a biztos információkat. Ha az lenne a kérdés, hogy két heterozigóta szülőnek milyen eséllyel születik heterozigóta fia, akiről semmi mást nem tudunk, akkor 50% az esély, ahogy számoltad. De itt tudjuk, hogy a fiú (aki már apuka) Rh+, ez biztos, így nem számolhatjuk bele az homozigóta negatív esetet. Marad tehát a másik 3 a Punnett-táblában (DD,Dd,Dd), és ebből már csak 66,7% a Dd valószínűsége.
2013. ápr. 6. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 bensdorp ***** válasza:
Az "akiről semmi mást nem tudunk" részt javítanám arra, hogy "akiről csak azt tudjuk, hogy fiú". Ez is egy biztos információ, ami növeli a valószínűség mértékét, ugyanis ha a neme nem lenne meghatározva, csak 25% lenne az esély arra, hogy heterozigóta fiú születik.
2013. ápr. 7. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Sokat segítettek!

Egyébként a kérdést bemásoltam.

2013. ápr. 7. 19:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!