Hogyan oldjam meg az alábbi fizika feladatot? Mi lesz a megoldás? Hogyan alakul a megoldás menete? Témakör: A bolygók mozgása

Mennyi annak a műholdnak a keringési ideje, amely 6000 km magasan van a Föld felszínétől? Ehhez a feladathoz semmilyen képletet nem tudok, ezt az anyagot még nem vettük, ez a feladat rá a gyakorlás.

2013. ápr. 2. 14:10
 1/3 bongolo ***** válasza:

Biztos tanultátok egyrészt az egyenletes körmozgás centripetális gyorsulását:

a = ω²·R

másrészt az általános tömegvonzást:

F = f·m·M/R²

átrendezve:

F = m·(f·M/R²)

F = m·a, ahol m a műhold tömege (de az nem számít, kiesik), 'a' pedig a centripetális gyorsulás

a = f·M/R²

Itt M a Föld tömege, R a műhold távolsága a Föld középpontjától (vagyis 6000 km + a Föld sugara).


A centripetális gyorsulást pedig ki lehet fejezni a keringési idővel is:

a = ω²·R

a = (2π/T)²·R


Vagyis:

f·M/R² = (2π/T)²·R


Ebből T kijön. Ne felejtsd el a mértékegységeket konvertálni!

2013. ápr. 2. 17:27
 2/3 A kérdező kommentje:
Húh, nagyon szépen köszönöm, ez tényleg nagy segítség volt, hiszen a mi fizika tanárunk még képleteket sem mond nekünk, azt mondja: "jön, ami jön" és hogy megértjük-e az anyagot vagy nem az nem érdekli őt.
2013. ápr. 2. 18:24
 3/3 bongolo ***** válasza:
Mondjuk ehhez sok képlet, vagy új képlet nem kellett, arra kellett rájönni (és ezt elfelejtettem írni), hogy a körmozgáshoz mindig centripetális erő kell, és azt most a tömegvonzás adja.
2013. ápr. 3. 11:57