Mennyi annak a műholdnak a keringési ideje, amely 6000 km magasan van a Föld felszínétől? Ehhez a feladathoz semmilyen képletet nem tudok, ezt az anyagot még nem vettük, ez a feladat rá a gyakorlás.2013. ápr. 2. 14:10
1/3 bongolo válasza:
Biztos tanultátok egyrészt az egyenletes körmozgás centripetális gyorsulását:
a = ω²·R
másrészt az általános tömegvonzást:
F = f·m·M/R²
átrendezve:
F = m·(f·M/R²)
F = m·a, ahol m a műhold tömege (de az nem számít, kiesik), 'a' pedig a centripetális gyorsulás
a = f·M/R²
Itt M a Föld tömege, R a műhold távolsága a Föld középpontjától (vagyis 6000 km + a Föld sugara).
A centripetális gyorsulást pedig ki lehet fejezni a keringési idővel is:
a = ω²·R
a = (2π/T)²·R
Vagyis:
f·M/R² = (2π/T)²·R
Ebből T kijön. Ne felejtsd el a mértékegységeket konvertálni!
2/3 A kérdező kommentje:
Húh, nagyon szépen köszönöm, ez tényleg nagy segítség volt, hiszen a mi fizika tanárunk még képleteket sem mond nekünk, azt mondja: "jön, ami jön" és hogy megértjük-e az anyagot vagy nem az nem érdekli őt.
2013. ápr. 2. 18:24
3/3 bongolo válasza:
Mondjuk ehhez sok képlet, vagy új képlet nem kellett, arra kellett rájönni (és ezt elfelejtettem írni), hogy a körmozgáshoz mindig centripetális erő kell, és azt most a tömegvonzás adja.