Valaki tud segíteni ebben a matek feladatban?


Van két f,g:R->R függvény

f(x)=2x+a g(x)=3/2x-b


Ha a=1/2 és b=-1 ábrázoljuk a két függvényt ugyanabban a koordináta rendszerben majd számítsátok ki a két függvény grafikus képe, valamint az OX tengely által meghatározott háromszög területét.


2009. szept. 18. 12:23
 1/3 anonim ***** válasza:
A négyjegyü függv. táblázatban lehet benne van a megoldás.
2009. szept. 18. 12:33
 2/3 A kérdező kommentje:
Azért nem ennyire egyszerű, valahogy ki lehet számolni.
2009. szept. 18. 12:37
 3/3 anonim ***** válasza:

az első fv: 2x+1/2, ez egy lineáris fv, aminél 2lépsz fel és egyet jobbra, plusz az egész el van tolva 1/2-del

a másik: 3/2x+1, ez is lineáris, kicsit kevésbé meredekebb, mint az első, és el van tolva 1-el.

ki kell számolni a 2 fv metszéspontját, úgy, hogy f(x)=g(x), vagyis 2x+ 1/2 = 3/2x+1


ez végeredményben ha jól számolok fejben :) x=1

ezt behelyettesíted vmelyikbe: y= 3/2*1+1, akkor y= 2,5


vagyis a 2 fv metszéspontja az (1; 2,5) helyen van.

mivel ez a két fv + az x tengely egy tompaszögű 3szöget zár be, már csak le kell vetítened a 2 csúcspontot az x tengelyre.


ha ez megvan, akkor így kapsz 2 derékszögű 3szöget, amelyeknek az átfogója az adott függvényszakasz (vagyis a keresett 3szög 2 oldala). a 2 derékszögő háromszögnek ismered a befogóját, mivel azok az x és y koordináták, így már csak pithagorasz tétellel ki kell számolni a 2 ismeretlen befogót.


ezután kiszámolod a 3. oldalt, ami ugye az x tengelyen fekszik és behúzol egy magasságot, azt is kiszámolod pithagorasszal és meg is van :)


remélem tudtam segíteni. (ha mást nem, írd le így a megoldás menetét, hátha azt is elfogadja)

2009. szept. 20. 01:32