Fogalmazást fogunk irni a Tartuffe-böl tudnátok nekem segiteni?
Hát, a Tartuffe-ből nekem sem menne a fogalmazás.
Talán itt találsz segítséget:
Néhány gondolat tőlem is.
A Tartuffe egy vígjáték, de a legkomikusabb jelenete szerintem, amikor a szegény, együgyű Orgon az asztal alá bújva fültanúja lesz Tartuffe csábításának.
Moliere üzenete számunkra, hogy ha valakinek a lelkében rend és harmónia uralkodik, előbb-utóbb megjelenik a gonoszság és butaság démona, aki álarc mögé bújva akarja a rossz felé csábítani a jót.
Ez ellen pedig küzdeni kell minden erőnkkel.
Moliere tisztelte XIV. Lajost, Franciaország királyát, ezért a végső döntést az ő kezébe adta.
Bár Tartuffe vádolta meg Orgont, de mégis győzött az igazság.
Még egy, ami fontos lehet.
A bevezetőben néhány szóban megemlítheted a kort is, amikor Moliere élt és írt.
Moliere neve is belekerülhet, néhány művét is megemlítheted.
De ami fontos, magáról a korról kellene pár mondat, hogy miért is írt ilyen stílusú vígjátékokat.
"Molière mindig az életet figyelte, meglátta a fonákságokat, igazságtalanságokat kora jellegzetes alakjaiban és bátran színpadra vitte ezeket. A korabeli Franciaország élete kiapadhatatlan forrás volt számára. Egyik életrajzírója feljegyzi, hogy baráti beszélgetés közben egyszer így szólt: „Nem kell már többé Plautust, Terentiust tanulmányoznom, elég ha a világot figyelem.” És jól figyelte. Már legelső műveiben bátran gúnyolja a léhűtőket, finomkodókat, kapzsikat, hatalmaskodókat, kora ostoba szokásait és előítéleteit. Ahogy növekedett sikere, úgy nőttek ellenségei. A Kényeskedők kirobbanó forró sikere után egy finnyás előkelőség betiltatta az előadást, a Nők iskolája bemutatója után a korabeli sajtó összpontosított támadást indít, majd röpiratok jelennek meg Molière ellen. A kifigurázott márkik valóságos összeesküvést szőnek ellene és az udvar egyik belső embere, La Feuillade márki csoportot szervez és Molière-t el akarják tenni láb alól, csak a király közbelépése menti meg életét. A jó erkölcs nevében indított hajszák egyik vezére Conti herceg lett, aki köztudomásúan a legléhább, legkicsapongóbb életet élte. Az álszent herceggel kapcsolatban ötlik először Molière eszébe a képmutatást, szenteskedést leleplező darab, a Tartuffe gondolata."
Itt még nagyon jó gondolatokat találsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!