MATEK (x^2) - (2^x) =0 Három eredménye van. Mi a harmadik?

Egyik megoldása a 2, másik a 4, de van egy harmadik is elvileg, ami negatív.. Hogyan kell kiszámolni azt?
2013. márc. 22. 20:22
 1/4 BKRS ***** válasza:

-0,8 körül van.


Az f(x)=x*e^x inverz függenyének a komplex kiterjesztésével algebrai formában is kiszámolható. Elemi eszközökkel viszont fogós feladatnak tűnik.

2013. márc. 22. 20:42
 2/4 rémuralom ***** válasza:
Negatív és irracionális, sajnos. -0,7666 környékén van, ha a Google-be beütöd, hogy x^2-2^x, akkor kiadja a grafikonját. Azon ráközelíthetsz a negatív zérushelyre, és egy nullához nagyon közeli y értéket keresve, és megnézed az ahhoz tartozó x helyet. Algebrai módszerről elképzelésem sincs, a 2-t és a 4-et is csak szimpla próbálgatással tudtam volna kihozni :)
2013. márc. 22. 20:49
 3/4 A kérdező kommentje:
csak a komplex számok halmazán tudnám úgy megoldani, hogy pontos alakban (mint pl "gyök5 +1/4") fel tudjam írni ahelyett hogy közelítő tizedestört alakot adjak?
2013. márc. 22. 21:02
 4/4 bongolo ***** válasza:
100%

Valós a harmadik gyök is, csak negatív.

Azzal lehet csinálni, amit BKRS írt, de nem kell kiterjeszteni komplexbe.

Az a neve, hogy Lambert féle W() függvény, ami az y = x·e^x függvény inverze. Szóval y = W(y) · e^W(y)

Mondjuk ez nem olyan egyszerű függvény, mint mondjuk a √y (ami az y=x² inverze). Vagyis ez az egész levezetés csak akkor érdekes neked, ha tanultátok már ezt a függvényt. Ha gimnazista vagy, akkor nem igazán.


Így jön ki a negatív gyök:

  x² = 2^x

Most x negatív, legyen u = -x

  u² = 2^(-u) = 1/2^u

  u² · 2^u = 1

kettes alapról térjünk át e alapra:

  u² · e^(u · ln2) = 1

vonjunk gyököt

  u · e^(u · ln2 / 2) = 1

legyen b = ln2 / 2, hogy ne kelljen ezt sokszor leírni

  u · e^(u·b) = 1

  u·b · e^(u·b) = b

Most v=u·b behelyettesítéssel v·e^v = b jön ki. Ez a bal oldalon már pont a fent említett függvény, b értékkel. Az inverze, vagyis a megoldása v = W(b)


Vagyis x-ben a negatív gyök:


x = - W(b) / b

x = -W(ln2/2) / (ln2/2)


Normál számológépben nem lehet a W-t ugyanúgy kiszámolni, mint mondjuk a szinuszt, de jobb matematikai programok ismerik, és sorfejtéssel kiszámolják az értékét. pl. a wolfram úgy hívja, hogy ProductLog:

[link]

2013. márc. 23. 00:30