1.Egy alapműszer belső ellenállása 100 ohm.A mutato végkitérésénél 1mA-es áram folyik át a műszer tekercsén

a,Hogyan készithetunk ebből az alapműszerből 50 mA mereshataru ampermérőt?

b,Mekkora ellenállást képvisel a kiterjesztett méreshataru műszer?


2.Egy 100mV méréshatáru, 100 ohm belső ellenállásu alapműszerből 5V mereshataru voltmérőt akarunk kesziteni:

a,Hogyan valosithatjuk meg ezt?

b,Mennyi lesz a kiterjesztett mereshataru voltmero belső ellenallasa?


2013. márc. 20. 21:16
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

R=U/I → U=I·R, vagyis az alapműszernél 100 mV hatására folyik 1 mA áram, és ettől a 100 mV-tól lendül ki teljesen a mutató.


a) Amikor 50 mA a méréshatár, akkor 1 mA folyik keresztül a műszeren, 49-nek meg párhuzamosan kell elfolynia. Vagyis kell egy párhuzamos ellenállás. Tudjuk, hogy 100 mV ilyenkor a feszültség (párhuzamos kapcsolásnál a fezültség egyforma), tehát:

R = 100 mV/49 mA = 2,04 Ω

ekkora ellenállást kell párhuzamosan kötni vele.


b)

Kereken 2 Ω (hiszen 100 mV/50 mA)


2)

Teljes kitéréskor tehát I=U/R = 100 mV/100 Ω = 1 mA áram folyik át a műszeren.


a) Sorba kell kötni vele egy ellenállást úgy, hogy azon essen 4,9 V. Sorban vannak, vagyis mindkettőn 1 mA fog folyni:

R = 4,9V/1 mA = 4,9 kΩ


b)

4,9 kΩ + 100 Ω = 5 kΩ

Vagy máshogy: 5V/1mA = 5kΩ

2013. márc. 20. 23:51
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget! :)
2013. márc. 21. 05:16