Réékk kérdése:

Zárt, merev hővezető falú palackban 5 g tömegű,20 °C hőmérsékletű nitrogén található. A nitrogént 80 °C hőmérsékletre felmelegítjük. A nitrogén állandó térfogaton vett fajhője 740J/kg-szor K. Mennyi hőt kell közölni a nitrogénnel a melegítés során?


b) Menyivel nő a nitrogén belső energiája?


Kérem valaki segítsen és írja le a megoldást nagyon megköszönném!!=)



2013. márc. 19. 21:26
 1/5 Silber ***** válasza:

Egyetlen egyenletet kell használni.

Q=m*cv*dT

Q - bevitt hőmennyiség [J]

m - a rendszerben található anyag tömege [Kg]

cv - izochor (állandó térfogaton vett) fajhő [J/(kgK)]

dT - a vég- és kezdeti állapot hőmérsékletkülönbsége [K]

Figyelj, hogy a megadott grammot kilogrammba kell átváltani!


2.: Mivel a nitrogén kétatomos gáz, így a belső energiája:

U=f/2*nRT, ahol f=5 (szabadsági fok)

Nitrogén anyagmennyisége: n=m/M=5/28 g

Kezdetekben a rendszer belső energiája: U(1)=5/2*n*R*T1

Végállapotban: U(2)=5/2*n*R*T2

A belső energia növekménye így: dU=5/2*n*R*(T2-T1)

2013. márc. 19. 22:27
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet!!Tudnál még segíteni?Ebben kéne:1;Egy gáz térfogata 20 oC-on 100 cm3. Mekkora lesz a térfogata az 80 oC hőmérsékleteken, ha a nyomás változatlan?2;5.A 3 kg tömegű rézdarab megolvasztása közben 630 kJ-lal nő a belső energiája.Mekkora a réz olvadáshője?
2013. márc. 21. 18:39
 3/5 Silber ***** válasza:
Meddig jutottál a megoldásukban?
2013. márc. 21. 21:53
 4/5 Silber ***** válasza:

I.:

p1V1=nRT1

p2V2=nRT2


p1V1/(p2V2)=T1/T2

Ha p1=p2, akkor:

V1/V2=T1/T2

V1, T1, T2 adott, ennélfogva:

V2=V1*T2/T1


II.:

H=U/m

2013. márc. 25. 18:27
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen hogy segítettél!!
2013. márc. 28. 09:08