Mekkora a gáz nyomása és térfogata a melegítés végén?

Egy dugattyúval elzárt hengeres edényben lévő 5 dm3 térfogatú ideális gázt melegítünk 17°C hőmérsékletről 47°C-ra úgy, hogy először hagyjuk a dugattyút szabadon mozogni a hengerben 30°C-ig, majd rögzítjük a dugattyút, és a melegítést tovább folytatjuk. Mekkora a gáz nyomása és térfogata a melegítés végén? (A külső légnyomás 101 kPa.)
2011. okt. 4. 17:32
 1/5 BKRS ***** válasza:

Harom allapottal kell szamolni:

P₀=1atm, V₀=5dm3, T₀=290K

P₁=1atm, V₁=?, T₁=303K

P₂=?, V₂= ugyanaz mint V₁, T₂=320K


Legegyszerubb, ha eloszor kiszamitjuk V₁-et.

Allando nyomas es anyag mennyiseg eseten:

V₀/T₀ = V₁/T₁

Atrendezve:

V₁ = V₀T₁/T₀= 5*303/290=5,22 dm3


Akkor most P₂

Allando terfogaton es anyagmennyisegnel:

P₁/T₁=P₂/T₂

Vagyis

P₂ = P₁T₂/T₁ = 320/303 = 1,06 atm

2011. okt. 4. 17:47
 2/5 BKRS ***** válasza:
Ha at akarod szamolni az atm-ot kPa-ra, akkor 101-gyel kell szorozni, vagyis 107,7 kPa lesz a vegeredmeny.
2011. okt. 4. 17:49
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! de mi az az atm? bocsi de ezt nem vágom...
2011. okt. 4. 17:59
 4/5 anonim ***** válasza:
atmoszféra
2011. okt. 4. 18:22
 5/5 BKRS ***** válasza:
1 atm a legkori nyomas. 1 atm = 101 kPa, azert irtam a vegen, hogyan kell atvaltani kPa-ra.
2011. okt. 5. 02:52