Egy dugattyúval elzárt hengeres edényben lévő 5 dm3 térfogatú ideális gázt melegítünk 17°C hőmérsékletről 47°C-ra úgy, hogy először hagyjuk a dugattyút szabadon mozogni a hengerben 30°C-ig, majd rögzítjük a dugattyút, és a melegítést tovább folytatjuk. Mekkora a gáz nyomása és térfogata a melegítés végén? (A külső légnyomás 101 kPa.)2011. okt. 4. 17:32
1/5 BKRS válasza:
Harom allapottal kell szamolni:
P₀=1atm, V₀=5dm3, T₀=290K
P₁=1atm, V₁=?, T₁=303K
P₂=?, V₂= ugyanaz mint V₁, T₂=320K
Legegyszerubb, ha eloszor kiszamitjuk V₁-et.
Allando nyomas es anyag mennyiseg eseten:
V₀/T₀ = V₁/T₁
Atrendezve:
V₁ = V₀T₁/T₀= 5*303/290=5,22 dm3
Akkor most P₂
Allando terfogaton es anyagmennyisegnel:
P₁/T₁=P₂/T₂
Vagyis
P₂ = P₁T₂/T₁ = 320/303 = 1,06 atm
2/5 BKRS válasza:
Ha at akarod szamolni az atm-ot kPa-ra, akkor 101-gyel kell szorozni, vagyis 107,7 kPa lesz a vegeredmeny.
3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! de mi az az atm? bocsi de ezt nem vágom...
2011. okt. 4. 17:59
5/5 BKRS válasza:
1 atm a legkori nyomas. 1 atm = 101 kPa, azert irtam a vegen, hogyan kell atvaltani kPa-ra.