Egy derékszögű háromszög egyik befogója 13 cm, amelynek átfogóra eső merőleges vetülete 12 cm. Számítsuk ki a háromszög hiányzó oldalait, valamint az átfogójához tartozó magasságot.


Befogótétel,magasságtételt kéne alkalmazni



2013. márc. 11. 21:09
 1/3 anonim ***** válasza:

semmilyen tézel nem kell. /csak a pitagórász/

meg egy rajz.

2013. márc. 11. 22:25
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen A szög 90 fok, AC=13 cm, AD a magasság és CD=12cm.

Akkor AD=gyök alatt(AC^2-CD^2)

AD=gyök alatt(169-144)=gyök25=5

Tehát AD magasság=5cm.

AD^2=BD*CD

25=12*BD

BD=25/12=2,1 cm

BC=BD+CD

BC=12+2,1=14,1 cm

AB^2=BC^2-AC^2

AB=gyök alatt(198,8-169)=gyök alatt29,8=5,4 cm

2013. márc. 12. 07:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Rajzolsz egy derékszögű abc háromszöget.

legyen a b 13 cm

a = ?

c = ?

m = ?

p = ?

q = 12 cm

A befogótétel alapján: b = (gyök alatt) q . c behelyettesítesz és megkapod c-t,ami így 14,08 cm. Mivel megvan a c oldal már csak az "a" oldal hiányzik,erre felírod a Pi. tételt a-ra megkapod,hogy 5,4 cm. Befogó tétel alapján a = (gyök alatt) p . c behelyettesítesz kijön p-re,hogy 2,08 cm. Magasság tétel szerint pedig a magasságot megkapod m = (gyök alatt) p . q így az m = 5 cm

remélem világos volt,nem nehéz feladat,csupán a képleteket kell alkalmazni

2013. márc. 12. 15:34