Emelt szintű feladat-valaki jó matekos?


Tudna valaki esetleg elindító ötletet, nagyon fontos lenne ez a feladat!


Egy gép tárcsájának átmérője 110 cm, a motortárcsa átmérője 42 cm, a tárcsák tengelyeinek távolsága 265 cm. Milyen hosszúságú szíjra van szükség keresztezett szíjhajtás esetén?


2013. márc. 11. 19:17
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nem találtam jó ábrát, úgyhogy csak így vakon. Te rajzold le.

A két középpont legyen O és P. (O a kisebbik)

A két sugár r=42/2 és R=110/2

OP távolsága d = 265


A két kör egyik közös belső érintője a Q illetve R pontokban érinti az O illetve P középpontú kört.

Az OQR szög derékszög, és persze PRQ is.


Rajzold be a QR szakasszal párhuzamos OS szakaszt. A két szakasz r-rel van eltolva egymáshoz képest; A Q pont az O pontba, az R pedig az S-be ment át: QO = RS = r


Az OSP háromszög derékszögű, OS az egyik keresett távolság (a szíjból), OS=x, OP = d, PS = R+r:


x² + (R+r)² = d²


Ebből x kijön.


Aztán: x/d = sin α

Ebből kijön α, amiből 2·(π-α) a kör azon része, ahol felfekszik a szíj. Mindkét körön ugyanakkora ez a középponti szög.


Vagyis a szíj teljes hossza:


2x + 2·(π-α)·(R+r)

2013. márc. 11. 22:21