Hat. meg az m paraméter értékét úgy, hogy egybeeső gyökei legyenek:
a) 4x^2+mx+9=0
b) mx^2+4x+1=0
c) x^2-2(1+3m)x+7(3+2m)=0
2013. márc. 11. 18:32
1/5 anonim válasza:
Két esetet kell vizsgálnod:
A másodfokú egyenletből paraméter segítségével tudsz-e elsőfokú egyenletet létrehozni (ilyen pl a b feladat)
A diszkrimináns (tehát a megoldóképletben a gyök alatt lévő rész) egyenlő nullával.
2/5 anonim válasza:
a.)
b²-4ac = 0
m²-4*4*9 = 0
m² = 144
m1 = 12
m2 = -12
3/5 anonim válasza:
b.)
m = 0
Ezáltal elsőfokú egyenletet kapsz, aminek egy megoldása van.
4/5 anonim válasza:
c.)
b²-4ac = 0
[-2(1+3m)]²-4*7*(3+2m) = 0
4*(1+3m)²-28(3+2m) = 0
4*(1+6m+9m²)-84-56m = 0
4 + 24m+36m²-84-56m = 0
36m²-32m-80 = 0
9m²-8m-20=0
m1 = 2
m2 = -10/9
5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2013. márc. 11. 19:32