Segítene valaki? paraméteres feladat!


Hat. meg az m paraméter értékét úgy, hogy egybeeső gyökei legyenek:

a) 4x^2+mx+9=0

b) mx^2+4x+1=0

c) x^2-2(1+3m)x+7(3+2m)=0



2013. márc. 11. 18:32
 1/5 anonim ***** válasza:

Két esetet kell vizsgálnod:

A másodfokú egyenletből paraméter segítségével tudsz-e elsőfokú egyenletet létrehozni (ilyen pl a b feladat)


A diszkrimináns (tehát a megoldóképletben a gyök alatt lévő rész) egyenlő nullával.

2013. márc. 11. 19:15
 2/5 anonim ***** válasza:

a.)

b²-4ac = 0

m²-4*4*9 = 0

m² = 144

m1 = 12

m2 = -12

2013. márc. 11. 19:17
 3/5 anonim ***** válasza:

b.)

m = 0

Ezáltal elsőfokú egyenletet kapsz, aminek egy megoldása van.

2013. márc. 11. 19:17
 4/5 anonim ***** válasza:

c.)

b²-4ac = 0

[-2(1+3m)]²-4*7*(3+2m) = 0

4*(1+3m)²-28(3+2m) = 0

4*(1+6m+9m²)-84-56m = 0

4 + 24m+36m²-84-56m = 0

36m²-32m-80 = 0

9m²-8m-20=0


m1 = 2

m2 = -10/9

2013. márc. 11. 19:22
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2013. márc. 11. 19:32