2013. márc. 11. 08:36
1/4 bongolo válasza:
x² = 2007 - 3^y
3^y jó gyorsan nő, úgyhogy szerencsére nincs sok lehetőség: 3⁷ már 2187, azt már nem kell nézni.
Nézd meg y = 1-től 6-ig, hogy kijön-e négyzetszám.
2/4 A kérdező kommentje:
köszi,gondoltam van valami más megoldás is.
2013. márc. 11. 11:59
3/4 bongolo válasza:
Hát, nem hiszem, hogy lenne.
2007 törzsényezős felbontása 3²·223, ezért ha y≥2 (magyarul: y=1-re külön meg lehet nézni, hogy nem jó, egyébként mehet ez:
2007 - 3^y = 3²·(223 - 3^(y-2))
Ennek kell négyzetszámnak lennie, vagyis 223 - 3^k négyzetszám.
Viszont ebből se lehet nagyon okosabbat csinálni, mint hogy kipróbálja az ember. Mondjuk így annyival jobb, hogy csak k=0-tól 4-ig kell megnézni, szóval 1-gyel kevesebbet, mint az előbb. De mivel y=1-et meg kellett külön nézni, végül így sem kevesebb...
4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2013. márc. 13. 07:44